Снимка: Булфото, архив

Правителството трябва да подкрепя местно произведената храна повече, смятат 94% от българите.

Резултатите са от социологическо проучване, подготвено от TNS Opinion в осем европейски страни за екоорганизациите "Приятели на Земята Европа" и "За Земята".

От интервюираните 81% се опитват да разберат дали храната, която купуват, е произведена у нас, но 71 на сто смятат, че е трудно да намерят информация откъде могат да си купят такава храна.

Според 61% от анкетираните няма достатъчно места за купуване на такава храна в района, в който живеят, а само 43 на сто понякога си купуват местно произведена храна.

В същото време 89% смятат, че купуването на местно произведена храна помага за създаването на работни места в региона.

Според "За Земята" това показва, че местните и централните власти трябва да положат повече усилия, за да се популяризират съществуващите места и начини за купуване на местно произвeдени храни като фермерски пазари и хранителни кооперативи.

В момента имаме все по-глобализираща се и индустриализирана хранителна система, която унищожава работни места, уврежда околната среда, коментира резултатите Ивайло Попов от "За Земята". "В същото време българските земеделски производители, особено малките и средните, изчезват.

Нашето проучване показва обществената подкрепа за нещо по-различно, както и че политиците трябва да направят много повече за поддържането на устойчиво произведената местна храна иза изграждането на местните хранителни икономики, които да съживят българските селски райони", добавя той, цитиран в съобщението.

От екоорганизацията призовават министърът на земеделието и храните Десислава Танева да организира дебат за трансформирането на хранителната система в страната. Според екоактивистите целта трябва да бъде акцентиране върху местната, устойчиво произведена храна, дистрибутирана чрез къси вериги за доставки,
и върху субсидиране на земеделските производители в тази посока.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase