Снимка, архив Булфото

Психиатриите се напълниха и лекари записват пациенти за планово лечение за три седмици напред.

„При нас няма нито едно празно легло, нови болни ще приемем чак след половин месец”, съобщи пред „Труд” проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия и началник на Клиниката по психиатрия в столичната Александровска болница.

В момента там лежат предимно млади хора на 30-40 години с депресии, тревожни разстройства, панически атаки.

За наплива от пациенти е виновна и настъпващата пролет, когато традиционно се обостря състоянието на хора с диагнози като биполярно разстройство (някога наричано циклофрения) и шизофрения.

„В последните две седмици 60% от приетите са все българи на терапия със силен бензодиазепин. Но той бе изтеглен и състоянието им се е влошило заради промяна в лечението”, посочи проф. Миланова. Повечето от пациентите й са жени.

Центърът по психично здраве в Бургас също се задъхва от многото болни, тъй като той е единствен в цялата област, в която живеят над 430 000 души, а идват и пациенти от Ямбол и Сливен”, каза началникът му д-р Надя Желязкова. В центъра записват болни най-вече със зависимости, неврози и психози, които могат да бъдат приети най-рано след десетина дни.

Заети са леглата за душевно болни и в Добрич. А в Русе по едно време в стаите с по 2 легла поставяли трето, а в тези с три - четвърто.

„За планова терапия при нас се чака три седмици”, заяви д-р Мариана Господинова, началник на пловдивския център за психично здраве.

На този фон звената за душевно болни не са получили и лев от държавната субсидия от началото на годината. У нас терапията им се поема от Министерството на здравеопазването (МЗ), с което клиниките сключват договори и всяка година парите им пристигат в края на март.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase