Снимка: архив, БулФото

Вноските за втора пенсия ще могат да се прехвърлят от частните универсални пенсионни фондове (УПФ) в Сребърния фонд, но ще могат и да бъдат връщани обратно – това са предложенията на управляващите за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО) и в Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (ДФГУДПС), публикувани на сайта на Министерството на финансите.

Още по темата
В края на миналата година управляващата коалиция въведе промени в пенсионното осигуряване, с които се даде възможност вноските на лицата, родени след 31 декември 1959 г., да могат да се прехвърлят от пенсионен фонд към Държавното обществено осигуряване (ДОО). Също така бе решено започващите работа младежи да избират в срок от 12 месеца дали да се осигуряват на две места – в  УПФ и ДОО или само към държавата.

Тези промени срещнаха много критики основно заради липсата на възможност осигурените да върнат партидите си от ДОО към частен фонд. Така преди дни управляващите лансираха идеята вноските за втора пенсия на хората, които изберат да ги прехвърлят в НОИ, да се трупат в Сребърния фонд.

Точно това предвиждат в промените в Кодекса. Предлага се осигурените лица, родени след 31 декември 1959 г., които са осигурявани в универсален пенсионен фонд, да могат да изберат да се осигуряват във фонд “Пенсии” с увеличена осигурителна вноска, в размера на вноската за универсален пенсионен фонд за съответната година. Средствата им по индивидуалната партида в УПФ ще се прехвърлят в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система (Сребърния фонд) в 6-месечен срок.

Лицата, които са избрали да се осигуряват във фонд “Пенсии”, могат да поискат да възобновят осигуряването си в УПФ. В този случай средствата им в Сребърния фонд се прехвърлят в избран пенсионен фонд.

Промяната на избора може да се осъществява веднъж на 1 година.

Ако някой избере окончателно да се осигурява само в ДОО, при отпускането на пенсия средствата от Сребърния фонд ще се прехвърлят към фонд „Пенсии“. В този случай на лицата се отпуска пенсия в пълен размер и индивидуалният им коефициент не се намалява.

Предвижда се последният избор на осигуряване да се прави не по-късно от 5 години преди настъпване на възрастта за пенсиониране.

При първоначално възникване на осигуряването за лицата, родени след 31 декември 1959 г., се предвижда вместо увеличената осигурителна вноска да постъпва във фонд „Пенсии“ (в размера на вноската за УПФ), да постъпва в избран универсален пенсионен фонд, като в случай, че лицето не избере фонд в срок от 3 месеца, да се извършва служебно разпределение в УПФ, както е действащият механизъм до 31 декември 2014 година.

Предложенията и мотивите са публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите.

Предложените промени ще бъдат основа за провеждане на ползотворна дискусия и широк обществен дебат, чиято цел  е да се постигне максимален консенсус и дългосрочно решение на въпросите на пенсионната система в обявения срок – 31 март 2015 година, посочват от пресцентъра на министерството.

Обсъжданията ще протекат във формата на работна група към заместник министър-председателя и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, в която участват представители на социалните партньори, на заинтересованите институции, както и на политическите сили, представени в парламента.

Още финансови новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase