Снимка: Булфото

Нова структура на Министерски съвет предвижда управленската програма на ГЕРБ. Това казаха пред "24 часа" от партийната централа на Бойко Борисов. Със сигурност с такъв статут ще се обособи енергетиката, която сега е под шапката на икономическото мегаведомство. Ще бъде обособено и министерство на електронното управление, защото в момента парите, които постъпват по това направление в отделните ведомства, се разпилявали.

"Изборният борд иска промяна в методиката за разпределяне на мандатите". Една от основните задачи на новосъздадения Граждански борд за свободни и прозрачни избори към служебното правителство ще бъде да измени методиката за определяне на изборните резултати, пише "Сега". Поправката влезе в дневния ред на новата структура, след като на първото й заседание в сряда бившият член на ЦИК проф. Михаил Константинов обяви, че системата за изчисляване на мандатите е сгрешена. От ЦИК реагираха предпазливо и призоваха първо да се изчака и да се провери как работи методиката, преди да се създава паника.

Предизборната тема вестникът продължава с изказването на лидера на ДПС Лютви Местан, който прогнозира, че на предстоящите избори партията му ще подобри резултата си от предходните, на които движението спечели 400 хиляди гласа и 36 депутатски места. Местан не се ангажира с конкретна бройка, но посочи, че в Разград движението има потенциал да спечели три вместо досегашните два мандата. Рекордът на партията е 37 мандата в 41-то НС.

В свой обзор "Труд" оповестява: Промени в състава на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) все пак ще има. Шефът Боян Боев и комисарят Лилия Младенова подадоха оставки вчера. Друг комисар - Еленко Божков, е пред уволнение. Оттеглянето на тримата беше поискано в сряда от служебния кабинет. В четвъртък сутринта с декларация до медиите тримата отказаха да дадат оставки. В своя защита обясниха, че комисията е проверила ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго про" и е открила нарушения. Освен това само половината от 2,9 млрд. лв. дългове на НЕК зависели от регулатора. Комисарите направили проверки на зелени централи и търговци на ток, въвели балансиращ пазар на ток, разделили НЕК и ЕСО, не включили в цената на тока разходите по АЕЦ "Белене" и "Цанков камък". Въпреки изброените заслуги премиерът Георги Близнашки разкритикува поведението им.

"Този състав на ДКЕВР носи огромна вина за тежкото положение, което се създаде в енергетиката. Политиката, която следваха, се провали напълно", каза Близнашки и нарече тримата "вредни хора". Няколко часа по-късно Боев и Младенова разговаряха с икономическия министър Васил Щонов и бяха убедени да подадат оставки. Очакваше се Божков, който не е бил на срещата, да ги последва, но до редакционното приключване на броя не го направи.

Енергийната тема присъства днес на страниците на "Дума", представена от позицията на Явор Куюмджиев, водачът на листата на БСП в Търговище, според когото "хората в Енергийния борд представляват корпоративни интереси, а сегашните управляващи са отряд за "мръсни поръчки на Бойко Борисов".

В интервю Таско Ерменков, водачът на листата на БСП в Сливен, същи изказва своето мнение. "Енергийният борд е олигархична структура. Служебният кабинет официално слива корпорациите с държавата. На това му казваме олигархия, мафия. Според мен бордът се прави, за да скрие реалните политики, които ще се осъществят в областта на енергетиката, ако редовното правителство е като служебното. Тежестите в системата ще бъдат прехвърляни изцяло на гърба на потребителя. Всъщност НЕК остана единствената държавна производствена структура с огромни мощности. Тя е сладък къс за приватизация. Силно се надявам да не се случи одържавяването на задълженията и обявяването в несъстоятелност на НЕК. В компанията има временна ликвидна криза, тя не е изпаднала в несъстоятелност", твърди Ерменков.

Гърция излиза от кризата със стабилни темпове, това послание изпрати премиерът Андонис Самарас, пише "24 часа". "Страната мина през жестоки изпитания в последните години, но излезе с кураж да се бори и поправи", отбеляза той. Според премиера Гърция е оставила стагнацията зад гърба си и навлиза в нова епоха без дефицит и с конкурентоспособност.

Акцентът на световните агенции днес е отразяването на клетва на дванайсетия президент на Турция Реджеп Ердоган, която той положи вчера. Ердоган е първият държавен глава на страната, избран пряко от народа, и затова протоколът на церемонията бе напълно променен. Българският президент бе единственият представител от Евросъюза на церемонията. Росен Плевнелиев предаде на новоизбрания турски президент поздравленията на Европейския съвет, изпратени лично от неговия председател Херман ван Ромпой.

"Сега" представя сравнителен анализ в посока на усвояването на евросредствата от страната ни през годините от влизането ни в ЕС, който показва, че България е 24-та в ЕС по усвояване на европейски пари. Изводът е, че държавата ни трайно се представя зле в усвояването на европейските средства сред 28-те членки на Съюза, сочат данни от статистика за програмния период 2007-2013 г., представена вчера от вицепремиера по еврофондовете Илияна Цанова. По този показател сме равни с Италия, а след нас остават само Словакия, Румъния и Хърватска. Данните са притеснителни, тъй като близо 3/4 от публичните инвестиции в България идват именно от европейските фондове. Делът на тези пари е 72%, останалото са бюджетни средства. Така, при намалелите и частни, и държавни инвестиции, вместо да бъде безупречна в спазването на процедурите, България не може да усвои полагаемите й се еврофондове.

Илияна Цанова предупреди, че до края на тази година може да бъдат загубени близо 193 млн. евро. Тя е оптимист само за изцяло спряната от Брюксел програма "Околна среда". Според нея се работи за евентуално размразяване на плащанията през октомври. Не толкова оптимистично гледа на ситуацията с Програмата за развитие на селските райони земеделският министър Васил Грудев.

"Изоставаме стремглаво. Девет месеца работата е била спряна. Категорично е, че ще има загуба - между 53 млн. и 93 млн. евро. Можем само да се стараем да я минимизираме. Като не се върти колелото, настава пълна катастрофа в системата", каза той. Според Грудев е имало неразпределени за работа между експертите проекти за 130 млн. евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase