Снимка: Булфото

"В момента ние работим някъде между края на XIX и началото на XX век. Ходим с едни халваджийски тефтери, наречени ревизионни книги. А друг е въпросът и дали ще се намери изобщо тази книга на конкретното съоръжение с повишена опасност, а такива са 1,6 млн. Тези ревизионни книги изчезват, издават се нови“, обяви в интервю за "24 часа" Стефан Цанков, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор в коментар за инцидента в София, при която жена загина след падане на асансьор.

“Отдавна сме видели проблемите и сме дали нашите предложения за промяна. Но те не са приети. Работим с морално остаряла нормативна база още от времето на социализма. Тя е неадекватна. Има и безконтролно раздаване на лицензи. Ние не можем да им откажем. Режимът е прекалено либерален, той не помага за безопасността”, категоричен е експерта.

По думите на Цанков в момента няма база данни, която да обобщава информацията за асансьорите в страната. Очаква се в края на годината да заработи електронният регистър, който е с одобрено финансиране по Оперативна програма "Административен капацитет". "Но трябва да се промени наредбата и фирмите да са задължени да записват всички данни в този общ регистър. Да е ясно кога е правен ремонт, как и т.н., казва още Цанков.

По повод инцидента във водещата си новина "Телеграф" уточнява: Сменени са били двигател, въжета и всички необходими консумативи, като единствено кабината останала стара. За  работата по тях живущите в блока платили 20 000 лв.

Жандармерия влезе във вторник призори в разбуненото градче Бяла черква, Павликенско, информира "Труд". Преди три дни напрежението достигна критична точка заради остри конфликти между ромската фамилия Пандашоите и местното население. Заради назряваща кървави размирици се наложи да се намесят прокуратурата и полицията.

Жителите на град Бяла черква се оплакаха от арогантното поведение на четири ромски фамилии. Всяка седмица ставали побоища, кражби и скандали в центъра на селото. Последният инцидент е от 9 август, когато част от Пандашоите се напили в дискотека и се нахвърлили върху 25-годишния Сергей Петков.

Да отпечата 60 милиона броя левови банкноти с номинал 10,20 и 50 лв., ще поръча БНБ на френската компания "Обертюр Фидюсиер".Това стана ясно вчера от обявление на централната банка, съобщава под глава "24 часа". "В края на юни и началото на юли възникнаха изключителни обстоятелства, свързани с напрежение в банковата система, които доведоха до повишаване търсенето на банкноти и намаляване на наличните резерви. Изключителните обстоятелства имат характер на непредвидими събития. Тази извънредна ситуация съвпадна и с традиционното значително повишаване на търсенето на банкноти през туристическия сезон", мотивират се от БНБ.

България е загубила над 2,558 млрд. лв. от младите, които нито работят, нито учат, отбелязва "Труд". Данните са за 2012 г. и са последните публикувани засега. Сумата се равнява на 3,3 процента от брутния вътрешен продукт на страната. Това показва изследване на Фондацията за подобряване на условията на живот и труд към Европейската комисия.

В интервю за "Стандарт" Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата, пресмята: "След конфликта в Източна Украйна и затруднените транспортни връзки се очакваше износът за Русия през 2014 г. да спадне. При предприемане на контрамерки от страна на Русия и спиране на вноса на хранителни продукти от страна на ЕС размерът на загубите за България ще бъде по-малък от един процент от нашия износ за Русия през 2013 г."

"Опасността от ебола в Европа за момента е относително ниска. Още повече това се отнася за България, където изначално поддържа минимални контакти със засегнатите страни - Гвинея, Сиера Леоне и Либерия", уверява от страниците на "Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

По думите му основният механизъм на предаване на заразата е директният контакт с телесни течности на заболял. "Като се започне от кръв, серум, мине се през повърнати материи и диарийни изхождания и се стигне до сълзи, пот, слюнка, сперма. Всичко това съдържа вируса на ебола във висока концентрация. Уви, предаването е сравнително лесно, тъй като кожата на човек често има наранявания, през които при контакт с описаните течности инфекцията е налице", уточнява още Кунчев.

Около 96 процента от младите лекари, включително и студентите по медицина, искат да напуснат България. Смята се, че всяка година между 400 и 500 лекари напускат България, а смъртността сред медиците е по-висока заради напрежението, с което е свързана работата. Тази стряскаща статистика публикува на първа страница "Дума". В призив до президента, МЗ и националния омбудсман четири организации на младите лекари предлагат мерки за преодоляване на дефицита от медици в страната.

Пред "Монитор" д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС, съветва: "Според мен реалистично е средната заплата на младите лекари да е 2500 лв., начална от 2 500 лв. не виждам как може да бъде постигната. Минималното възнаграждение може да бъде 1500 лв. Това са по-реалистичните цифри. Това би ги задържало, както и сигурното работно място. На места 2500 лв. е таванът на лекарските заплати. По подготовка на лекарите, ние сме на европейско и над европейско ниво. Това нашите медици го доказват всеки ден, за съжаление извън България. "

"Войната с комарите у нас е загубена", е заглавието над интервю в "Телеграф" с Огнян Миков, експерт в Националния център по заразни и паразитни болести. Според него борбата срещу възрастните комари, която е заложена в обществените поръчки на общините у нас е неефикасна.

"Много по-ефективен метод би бил ограничаването на ларвите. За съжаление масово у нас се прилага първият подход, а за сравнение - в Германия например се прави предимно ларвицидна обработка. Обикновено тя е с ефективност 96 процента", категоричен е експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase