Снимка: Булфото, архив

Повечето родители насочват децата към занимания с народни танци и музика, сочи проучване на "Граждански институт", представено днес на Втората Национална конференция "Достъп на младите хора до култура - предизвикателствата пред българското образование", предаде БТА.

Организатори са Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК), Министерството на културата, Министерството на образованието и науката и "Граждански институт".

Изпълнителските изкуства са приоритет.

И през 2014 г. децата са най-често насърчени от своето семейство да участват в занимания с народни танци и музика (2014 г. -73 на сто, 2013 г. - 72 на сто).

Регистрира се спад в интереса към изобразителните изкуства (2014 - 63 на сто, 2013 -71 на сто) и театъра (52 на сто срещу 64 на сто).

Значим ръст има при заниманията с пеене (58 на сто срещу 45 на сто) и модерните танци (49 на сто към 33 на сто), сочи проучването.

Данните показват,че родителите са особено резервирани към дигиталните изкуства - през 2014 г. те са на предпоследно място по предпочитание (28 на сто) пред класическия балет (18 на сто).

През 2013 г. повече от половината родители са с впечатление, че децата са заинтригувани от часовете по изкуствата, а през 2014 г. - 46 на сто.

Тревожна е нарастващата незаинтересованост към училищните заниманията на децата с изкуство според експертите. През 2013 г. всяко пето домакинство е нямало представа за тях, а през 2014 г. - почти една трета от домакинствата.

Скъпите билети са основната причина младите хора да не посещават културни събития, както и липсата на културни събития в селата и малките населените места. Посещението на културни събития се възприема като имащо положително въздействие върху качеството на живот, особено сред хората с висше образование.

И през 2014 г. театърът, киното и музикалните концерти са най-често съвместно посещавани от деца и родители, но като цяло през последните 12 месеца повече от половината от домакинствата не са участвали в нито едно културно събитие заедно с децата си.

Забележим ръст (5 на сто) имат посещенията на класически балет, опера и фестивали.

Средно над 70 на сто от младите родители на възраст до 29 години не са посещавали каквото и да е културно събитие с децата си, като едва 7 на сто са били с децата си на балет.

Най-съпричастни към приобщаването на децата към културния живот са родителите на възраст 30-39 г., като те най-често споделят с тях музикални концерти, кино, музеи и театър.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase