Снимка: АФИС

Доверието в банковата система остава високо, много по-високо, отколкото е нивото на доверие в държавните институции и политическите партии. Това сочи ново социологическо проучване, извършено от Агенция АФИС.

Покрай кризата с КТБ се появиха най-различни интерпретации за причините на случилото се, родиха се теории за тайни цели и планове в сферата на общата дестабилизация на финансовата система и дискредитация на валутния борд, политически ходове, свързани с ускоряване на оставката на правителството. Данните от проучването на общественото мнение свидетелстват, че нито една от тези хипотетични цели не е постигната.

Банките остават най-предпочитаното място за съхранение на личните пари на хората за 40.9% от анкетираните.

Паниката около кризата с КТБ е довела до известно повишение на дела на хората, проявяващи интерес към ценните книжа и трайните активи, но не и до по-висока икономическа активност.

Банките остават най-надеждното поле за запазване на личните спестявания и гарантират, макар и минимална, но сигурна печалба чрез лихвите по депозитите.

На въпрос как трябва да се постъпи, ако КТБ бъде затворена, 74% от анкетираните поддържат идеята законът да се изпълни така, както е замислен и действащ. А именно - да се изплатят само депозитите до 100 хиляди евро.

Намерението за промяна на закона и държавна подкрепа за депозитите в пълен размер се подкрепя едва от една десета от гражданите. Да се изплатят само депозитите с гарантиран произход искат 11.4%, а да се изплатят всички депозити в пълен размер - 11.9% от анкетираните.

Вложителите и притежателите на депозити в другите банки изобщо не се колебаят в оценката си за действащото законодателство и смятат, че то в достатъчна степен и сигурно защитава техните интереси.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase