Част от подсъдимите имами. Снимка: архив, Reuters

Висшият мюсюлмански съвет защити осъдените 13 имами, обвинени в проповядването на антидемократична идеология и членуване в нерегистрираната у нас ислямистка организация "Ал Уакф ал Ислями".

Както Dnes.bg вече съобщи, на 19 март Окръжният съд в Пазарджик произнесе присъдите и отсъди една ефективна от 1 година затвор за Ахмед Муса Ахмед, лидер на ромите мюсюлмани в пазарджишката махала "Изток", и условни присъди за имама на Сърница Саит Муутлу и за районния мюфтия на Пазарджик Абдулах Салих. За останалите 10 подсъдими бяха присъдени глоби от 1000 до 5000 лева.

Още по темата
В декларация мюсюлманската организация твърди, че "не смятат за справедливо наши съграждани да бъдат обвинявани за религиозната си дейност, тъй като това е конституционно гарантирано право".

Според тях тълкуването на канонични постулати от светски институции е грубо вмешателство в религиозните дела и неестествено за демократичните устои на страната.

"Декларираме, че подкрепяме нашите съграждани, колеги, братя и сестри", заявяват от Висшия мюсюлмански съвет и посочват, че категорично не приемат твърдението, че с действията си имамите са застрашили националната сигурност на България.

"Българските мюсюлмани, чиито религиозни представители са и част от осъдените, винаги са били, и са миролюбиви и толерантни към всеки един представител на обществото", се посочва в документа, цитиран от БТА.

От Висшия мюсюлмански съвет заявяват също, че са силно притеснени, че с подобни актове се уронва авторитетът на религиозната институция на мюсюлманите, като същевременно се подлага на постоянно съмнение авторитетът на тези обществено ангажирани личности, на които мюсюлманската общност и администрацията на изповеданието разчитат особено много и имат нужда от тяхната административна и религиозна компетентност за ефективното упражняване на гарантираното право на вероизповедание.

В декларацията се посочва също, че "никога в нашата история духовници от което и да е изповедание, какъвто е случая с нашите служители, не са изправяни масово пред съд с обвинения свързани с тяхната религиозна дейност".

От мюсюлманско изповедание заявяват в заключение, че се надяват на компетентно, независимо и справедливо
решение от българската правораздавателна система на следващите инстанции.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase