Снимка: Bulgaria On Air

С 5% до 7% средно нарастват заплатите в частния сектор през последните няколко тримесечия. Това заяви пред Bulgaria On Air Камен Колев от Българската стопанска камара. По думите му повишаването на минималната работна заплата и на осигурителните прагове би довело до повече безработни на пазара на труда.

На противоположното мнение обаче са синдикатите. „Евентуално увеличение няма да генерира безработица“, твърди Димитър Манолов от КТ „Подкрепа“.
 
За минимално увеличение на осигурителните прагове за догодина се договориха синдикатите и бизнеса. Споразумение до момента е постигнато за 48 икономически дейности от общо 82. Средният ръст е едва 1.8%. Това означава, че профсъюзите са се съгласили с доводите на бизнеса, че икономическата ситуация ще доведе по-скоро до свиване на заетостта и фалити, отколкото до по-добри доходи за работещите.

Ако минималната работна заплата скочи с 10%-15%, ще последва и нова вълна безработни и орязани заплати, смята бизнесът.
 
„Представете си едно малко предприятие, което месечно дава сто хиляди лева фонд работна заплата, то ще трябва вече да осигури 110-115 хиляди лева - това вече е едно сериозно финансово бреме за някои от малките и средни предприятия“, коментира Колев.
 
В общо 20 сектора праговете се запазват, а в тези с постигнати споразумения работят малко под 1.2 млн. души, но за над 260 хиляди от тях ръст на минималния осигурителен доход няма да има. В близо 30 бранша ще има увеличение на праговете - в туризма и търговията ще е средно около 3.5 %.
 
Само в 5 дейности през 2014 г. увеличението надхвърля 5%. Най-щедри догодина ще бъдат в консервната промишленост, където осигуровки вече ще се внасят средно върху минимум 437 лева вместо върху 387 лева. Ръстът е почит 13%. Секторът обаче осигурява хляб на по-малко от шест хиляди души.
 
Синдикатите остават твърдо „за“ увеличение на осигурителните ставки - всички прагове са по-високи от 340 лева, при минималната работна заплата от 310 лева.
 
„Предложихме в една стъпка всички минимални прагове автоматично да бъдат обявени за минимални работни заплати, защото е абсолютно доказано между нас и работодателите, че това е истинска величина 8.55“, обясни Манолов.
 
ЕК и Международният валутен фонд вече предупредиха страната ни, че осигурителните ставки ще надхвърлят реалните възнаграждения, тоест хората да се осигуряват на доходи, които не получават.

Само 27 милиона лева повече са постъпили в касата на НОИ след миналогодишното четирипроцентово увеличение на праговете. Тогава бяха договорени 57 споразумения от 85 сектора, в които за заети 1,4 млн. души.

Вижте репортажа на Христиания Червенкова.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase