Снимка: Булфото, архив

Над 680 декара са залесени с местни видове дръвчета в десет от природните парка у нас, като това е станало в изпълнение на проект, финансиран от европейската програма "Лайф плюс". Това отчетоха на пресконференция днес представители на екоорганизацията WWF, Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) и техните партньори по проекта.

Освен залесяване, проектът включва още изкореняване на инвазивни видове, които се разпространяват много агресивно и задушават местните. В парковете се изгражда и туристическа инфраструктура - маршрути, кътове за отдих, указателни табели, мостове, огради и дървени скари, каза Димитър Бърдаров от ИАГ, който ръководи проекта.

Проектът е на обща стойност 1,236 млн. евро, като финансирането от ЕС е 50 на сто, а останалите средства са съфинансиране от партньорите по проекта. Дейностите по него са
започнали през 2010 г. и ще продължат до юни 2014 г.

Бенефициенти по проекта са десет природни парка - Витоша, Врачански Балкан, Златни пясъци, Персина, Рилски манастир, Русенски Лом, Сините камъни, Странджа, Шуменско плато, Българка, както и две специализирани подразделения на ИАГ - Тополово стопанство Пазарджик и Горска семеконтролна станция - София.

Предстои засаждането с фиданки на още 120 декара в десетте природни парка. Местните видове, с които се залесява, се отглеждат специално и се изследват генетично в двете подразделения на ИАГ.

Сред тях са бяла върба, елша, полски ясен, цер, бряст, черна топола, планински ясен, сребролистна липа, явор, бук и зимен дъб.

До момента са обработени и 41 декара с инвазивни видове, сред които японска рейнутрия и някои видове тополи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase