Паметникът на Ботев във Враца. Снимка: БТА

На този ден ни събира една от най-старите традиции на Свободна България, която става все по-жизнена, а корените й по-дълбоки. Това каза във Враца президентът Росен Плевнелиев в словото си по повод 137-ата годишнина от гибелта на Христо Ботев.

В словото си президентът каза още: „Днес се прекланяме пред подвига на безсмъртния Христо Ботев и всички юнаци, дали живота си за свободата на България. Вече близо век и половина огненото Ботево слово разгаря пламък в сърцата на поколения българи и ни напомня що е дълг, що е родина. Чистите и трагични образи на Ботевите четници мъченици се превърнаха в светъл идеал за поколения българи. Имената им останаха сред онези автентични ориентири, без които не бихме могли да бъдем това, което сме днес. Българският народ мъдро отреди на Христо Ботев челно място сред малцината достойни да бъдат равни на Апостола на българската свобода Васил Левски. Можем също като него с последователност, гордост и плам да обичаме нашето Отечество. Да живее България!”.

Във Враца тази вечер се проведе тържествената заря-проверка по повод 137 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета и в памет на загиналите за свободата и независимостта на България. Въпреки проливния дъжд на церемонията присъстваха много хора и гости.

Тържествена церемония не се размина без гафове - редът беше объркан и зарята съвпадна с минутата за мълчание.

С тържествена заря-проверка и в Калофер отбелязаха 137-та годишнина от гибелта на поета-революционер Христо Ботев. Стотици калоферци и гости на града изпълниха площада пред мемориалния комплекс на поета часове преди да започне честването.

"Христо Ботев е име-символ, продукт на своята епоха, но днес неговата поезия, неговата проза е вдъхновение за милиони българи." С тези думи започна словото си председателят на Народното събрание Михаил Миков. По думите му тя е била вдъхновение и за онези, които са тръгнали в Руско-турската освободителна война да освобождават България, била е вдъхновение и за българите в Балканската, в Междусъюзническата, в Първата и Втората световна война. Защото, според Миков "Ботев е символ, Ботев е знаме, защото е рожба на българския народ и на неговия безкраен порив за справедливост и свобода, на неговото изконно желание България да бъде свободна."

Христо Ботев е в 19 век, Ботев е и в 21 век, когато България е достоен член на Европейския съюз, каза още председателят на парламента и допълни: "защото неговото дело, неговото творчество, превърнато в дело, няма забрава".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase