Снимка: Архив Булфото

Молбата на художника Йордан Опиц за помилване ще се разглежда по реда, критериите и по правилата, по които се разглеждат всички останали преписки и той няма да е изключение, заяви вицепрезидентът Маргарита Попова.

Тя посочи, че в момента в Комисията по помилване към Президенството има около 200 молби и всичко трябва да мине по реда си.

Този български гражданин постъпи много скоро в затвора и трябва да мине време, за да могат от там да съберат необходимата информация за него и да ни я дадат, посочи Попова.

Вицепрезидентът припомни, че комисията разглежда случаите от влизането в присъдата и идеята на помилването е хората, които са нарушили закона и трябва да изтърпят някакво наказание, да осъзнаят грешката си и да имат положителна промяна.

Още по темата

"Бихме се радвали, ако такъв човек е осъзнал какво е направил и е променил поведението си и се е интегрирал по начина, както е заложено в човеколюбивите принципи на всеки един закон", допълни Маргарита Попова.

Тя припомни, че "помилването" няма нищо общо със съдебните инстанции и поправки на присъда и че за социални недоволства в помилването място няма.

Dnes.bg припомня, че Йордан Опиц бе осъден на 5 години затвор през септември от Върховния касационен съд.

Той бе обвинен в това, че през февруари 2007 г. е прострелял смъртоносно Мариан Янчев, който влязъл да краде в блока му.  Опиц беше осъден и да плати 300 000 лева кръвнина.

Хиляди хора се обявиха в подкрепа на художника и настояха той да бъде помилван. Наред с тези, които го подкрепят обаче, има и такива, които се обявиха "за" присъдата.

Природозащитници твърдят, че Опиц системно е стрелял по котки, а други изтъкнаха факта, че иконописецът е притежавал газов пистолет, преработен на боен.

Преди близо месец вицепрезидентът Маргарита Попова обяви категорично, че няма да допусне улицата да раздава право в България или да не бъдат чути фактите по случая с присъдата на иконописеца Йордан Опиц.

Същевременно от президентството разпространиха статистика, според която през месеците август и септември Комисията по помилването при президента е разгледала 91 молби на 67 осъдени лица, като 66 от молбите са решени с отказ от помилване, а 25 са прекратени.

Редовният отчетен доклад за работата на Комисията показва, че по 127 преписки експертите очакват допълнителна информация от други институции при общо 226 постъпили молби за помилване. Най-много молби Комисията е разгледала на молители, осъдени за кражби (22), убийство (12), блудство, държане и разпространение на наркотици (по 4).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase