Снимка: архив Reuters

На тел. 112 да се подават сигнали и с SMS, предвиждат  промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, приети днес на първо четене от парламента.

Вносител е Захари Георгиев от левицата. Той се мотивира, че възможността за използването на тази услуга само чрез гласови съобщения поставя в неравностойно положение някои категории хора с увреждания, като глухонеми например.

По негова информация става дума за над 200 хиляди души. Отделно има и други, които изпадат в кризи или са жертви на посегателства, а е много по-безопасно в такъв случай да пуснеш съобщение, коментира
Георгиев.

„Написах го, защото узнах за една ситуация, в която човек, изпадайки в здравословна криза, опитвайки се да позвъни на телефон 112, се оказва, че той не може да говори в следствие на удара, които е получил. И на практика съдбата го спасява от сигурна смърт, той просто е оцелял от самосебе си”, обясни мотивите си за предложението депутатът.

Той обясни, че освен текстово съобщение, много хора могат визуално да покажат проблема, ако имат смартфон, и дори да говорят с някого, който владее жестомимичен език.


Според него практиката със съобщения няма да наложи допълнително финансиране, защото в рамките на съществуващия щат ще се приемат и SMS-и. Ако между първо и второ четене се разшири обхватът и се включи и възможност за ММS-и, тогава на смяна трябва да има човек, който знае жестомимичния език.
Той изчисли,че дори тогава не са необходими много пари, защото става дума за още 24 души, които средно вземат по 1000 лева. 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase