Снимка: БГНЕС

Броят на украинските деца в българските училища остава относително същият. За много от украинчетата у нас онлайн обучението по тяхната система е по-удобният вариант, обясни Преслава Байчева, специалист "Дигитален маркетинг" в prepodavame.bg, учител по литература в гимназиален курс в София.

Основен проблем е голямото разминаване между учебния материал в различните учебни години на двете образователни системи, посочи тя.

В училище всяко дете от Украйна получава допълнителни часове по български език, допълни Байчева.

"Езикът ще наваксаме по-бързо, а социализацията зависи изцяло от атмосферата в класа. Българските учители могат да се справят с това приобщаване.", каза тя пред БНР.

От своя преподавателски опит Преслава Байчева сподели, че когато учениците насреща си имат човек, който ги разбира, учебният материал не е проблем. По думите ѝ проблемът идва, когато информацията не се поднася по начина, по който съвременните деца учат.

"Понякога работим с мисъл какво е било в нашето детство. Все още виждам колеги, които работят по същия начин. Дискусията е водеща. Подлагаме на съмнение всяко твърдение, защото трябва да се научат на критично мислене. На тях това им харесва, защото те са свикнали за "Под игото" и за Вазов да се говори по начин, който не предполага друга гледна точка. Има една гледна точка, която е правилната. Ако ние се опитваме да наложим литературната критика отпреди 40 години и начина, по който се е чел Вазов тогава, означава той да загуби смисъла си за съвременния човек. Той трябва да продължи да живее, просто по нов начин", коментира преподавателят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase