Архив: Булфото

Медицинският университет в Плевен ще обучава и чуждестранни студенти по фармация, както и българи, платено обучение, извън държавната поръчка, коментира пред БТА ректорът проф.д-р Славчо Томов.

Той уточни, че вече са предприети стъпки за акредитацията на платено обучение в новооткрития факултет "Фармация", защото тази година е проявен изключително голям интерес към новото учебно звено.

Български младежи, които са се представили успешно на изпитите, но са останали извън класирането, са настоявали за платено обучение.

Имало е и многобройни запитвания от чужбина от млади хора, които имат желание да се образоват във факултет "Фармация" в Плевен.

"Кандидат-студентската кампания за първия прием на студенти бе достатъчно показателна за интереса към новото учебно звено - 200 кандидати от цялата страна за 30 места", коментира деканът на факултета проф.Тони Веков.

Според него големият интерес е предизвикан от специалния, нов за България, фокус на обучение - към фармацевти за индустрията, за клинични изпитания на лекарства и медикаменти, за клинични фармацевти в здравни заведения, фармацевтичен маркетинг, освен традиционните специалисти за аптеките.

"На тези специалисти в сферата на индустрията доходите са по-високи, те са търсени, защото досега е липсвала подготовка по над 10 дисциплини в тази сфера, която ние сега предлагаме като нов факултет", поясни проф. Веков.

Той посочи, че от скоро в новопостроената база за учебното звено ще работят супермодерни лаборатории, които ще представят в умален вид фармацевтично производство, което ще бъде изключително важно за практиката на студентите.

Специалната апаратура е поръчана и ще бъде инсталирана до края на 2017 година. На нея ще работят третокурсниците. "На практика с учебни цели ще произвеждаме лекарства в малки количества", каза деканът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase