Снимка: Булфото, архив

Около 80 процента от децата у нас, които записват ранно чуждоезиково обучение от първи клас в училище, избират да учат в паралелки с английски език. Това каза директорът на Британския съвет в България Любов Костова на национална кръгла маса за учители по английски език на тема "Иновативни педагогически
практики", организирана заедно с Министерството на образованието и науката, предаде БТА.

Голям е броят и на учениците у нас, които се явяват на държавен зрелостен изпит по английски език, посочи Костова.

По думите й през 2013 г. около 6000 са били учениците у нас, които са завършили езикови гимназии, но на матурата по английски език тогава са се явили около 11 000 зрелостници. Това е показателно за нивото на владеене на английския език от учениците в страната, коментира Любов Костова.

По думите й от няколко години има недостиг на учители по английски език в цялата страна и затова се е наложило учители по други чужди езици да се преквалифицират, за да преподават английски език.

Има учители по английски език у нас, които са изключително добри в усвояването на нови методи за преподаване, както има и такива, които все още се осланят на добре проверените традиционни методи, посочи директорът на Британския съвет у нас.

Според Любов Костова образователните програми в университетите, в които кандидатстването е с чужд език, онези от тях, в които е включен английският език, като цяло имат по-висок успех, отколкото другите езици.

Ученето на чужди езици и тяхното ползване не е само вход за университетите в чужбина, но вече е и основно изискване за професионална реализация, коментира Костова.

Тя отбеляза, че например, всеки, който би искал да работи в Европейската комисия, не може да не знае три езика. Това са родният му език, както и още два чужди езика, посочи директорът на Британския съвет у нас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase