Снимка: Pixabay

За миналата година над 62 млрд. евро са установените данъчни измами в рамките на Европейския съюз. Само за Германия те са на стойност над 36 млрд. евро. Това съобщи проф. д-р Иван Тодоров, управляващ съдружник на "Георгиев, Тодоров и Ко", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"В ЕС липсва ефективна система за бързо преустановяване на данъчните измами. Системата се свежда до размяна на информация между данъчните органи на отделните държави и специализираните полицейски органи. Няма единна регулация, съответно няма как да се преустановят ефективно тези измами. Многостранните данъчни споразумения са начинът за справяне", посочи той.

Много от държавите имат нулеви данъчни ставки за ДДС и така привличат инвеститори, които заплащат големи суми пари на техните територии, посочи професор д-р Тодоров.

"Неслучайно Европейският парламент и Европейската комисия, целящи създаване на европейска финансова полиция и предложили план за борба с финансовите престъпления, се насочват към държави, където се установява данъчен рай - Белгия, Холандия, Люксембург, Ирландия, Малта, Кипър, Унгария", допълни той.

"Данъчните схеми са два вида - такива, в които участват банки, инвестиционни посредници и водещи адвокатски фирми, при които не се плаща данък дивидент. Вторият е, когато в някоя държава се купува стока с нулева ставка на ДДС и се продава в държава, където има съответна ставка на ДДС. Купувачът не получава данъчен кредит. След това продавачът в другата държава продава стоката и начислява част от ДДС, реализирайки висока печалба. Първата сделка не е регистрирана. Не може да се направи обмен на информация между данъчните служби на двете държави". 

Още подробности вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase