Снимка: bgonair.bg


На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. Болестта поразява хиляди души годишно. Според официалната статистика на Диабетния регистър броят на заболелите от диабет в България е около 200 000 души, а по данни на Световния диабетен атлас те са близо 600 000.

Огромният брой недиагностицирани пациенти се дължи на това, че хората рядко се грижат за здравето си и предприемат превантивни мерки. Ранната диагностика обаче много често се оказва един от най-важните фактори за успешно лечение.

Към момента в България не съществува цялостна програма, която да решава проблемите с липсата на ежегодни скринингови програми, обхващащи всички рискови групи. Има голям проблем и с липсата на специалисти в малките населени места. Освен това липсват и достатъчно ресурси за профилактика. Това е причина за ненавременното лечение и настъпване на диабетни усложнения.

Затова от пациентските организации се обявиха за подобряване достъпа до скрининг, диагностика и лечение на диабета и усложненията около него.

Как се променя животът след откриването на това заболяване и каква е ролята на превенцията – коментар в предаването „Директно“ по телевизия Bulgaria ON AIR на Мая Викторова от Българска асоциация „Диабет“ и ендокринолога д-р Кети Канджикова.

"Диабетът е една епидемия, която завладява целия свят. Само до 2040 г. броят на болните ще достигне 620 млн.", алармира д-р Канджикова.

За съжаление, често се случва болните от диабет да са отритнати от обществото и от работодателите. Как приема обществото болните и какво е отношението им към тези, които имат болестта и как се справят в социалната среда?

Голяма част от болните се страхуват да споделят за болестта си, за да не бъдат отхвърлени от работодателя, коментира Мая Викторова.

Колко важни са хранителните навици и какво отключва диабета?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase