Снимка: БТА

Гърция и Македония ще подпишат на 17 юни, неделя, споразумение за промяна на името на бившата югославска република, съобщиха близки до процеса източници, цитирани от Ройтерс.

Споразумението, което предизвика яростна съпротива и в двете страни, ще бъде подписано в района на Преспанското езеро, разположено на границата между Гърция, Македония и Албания.

Още по темата
Гръцките депутати обсъждат вот на недоверие срещу правителството заради неговото колебливо споразумение за прекратяване на десетилетния спор със съседна Македония. Очаква се министър-председателят Алексис Ципрас да оцелее на поста след вота, който се очаква в събота.

Той контролира 154 от 300-те места в парламента, а националистическият му младши коалиционен партньор "Независими Гърци" заяви, че ще отхвърли предложението за сваляне на правителството, въпреки че категорично не е съгласен с името, предава американският телевизионен канал ABC News.

"Няма да подкрепим подобно споразумение по името на Македония по този начин, когато стане дума за ратификацията", уточни Мария Колия Царуха, която е заместник-министър на вътрешните работи за северните гръцки провинции Македония и Тракия.

Извън парламента в центъра на Атина няколкостотин души протестираха срещу споразумението, развявайки гръцки знамена и крещейки лозунги, обвиняващи правителството в предателство. Но активността им беше далеч по-ниска от предишния митинг, който привлече повече от 100 000 души на същото място по-рано тази година.

В пробив, обявен от министър-председателите на двете страни във вторник, Македония ще промени името си на Северна Македония. Това разгневи националисти от двете страни на границата, които смятат, че техните страни са направили прекалено големи отстъпки, предаде "Фокус".

Протестите са насрочени за неделя в граничния район, където се очаква двамата външни министри да ратифицират първоначално споразумението и да започнат процес на ратификация, който ще продължи месеци.

Гръцката консервативна опозиционна партия "Нова демокрация" се възползва от възможността да свика вот на недоверие заради споразумението за името, надявайки се да се възползва от разцеплението и да свали правителството на Ципрас.

Често напрегнатият дебат в петък беше нарушен от крайно десен депутат, призоваващ армията на страната да арестува висши държавни служители за подкрепа на сделката. Депутатът от партията "Златна зора" беше изгонен от дебата и старши прокурор разпореди разследване дали да бъде обвинен в подстрекателство към насилие. "Златна зора" по-късно го изгони от партията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase