Root Souljah. Снимка: Елена Ненкова

За много хора през лятото животът се движи в реге ритъм. За други това е целогодишно състояние. Но в топлото време дори най-напрегнатите неосъзнато забавят ход, а по-лежерните натури са изцяло на слънчев режим.

И независимо дали на пренаселен с пластмасови шезлонги плаж, или на някой все още незастроен морски залив – навсякъде се слуша реге...

Потъркаляхме се в тревата с част от българското растафари общество, за да ни разкажат как живеят хора, които много добре знаят, че реге не е само весела карибска музика, а част от философия, която съветва как можем да направим света по-добро място.

Началото на юли е. Борисовата градина – приятното зелено петно в центъра на София, е озвучена от ритъма на регето. До езерцето с лилиите пускат диджеи, а на поляната пред тях десетки групички седят на тревата и се наслаждават на музиката и късния следобeд.

Около тях тичат кучета, разхождат се възрастни двойки, продава се новата книга за най-големия реге певец и растафари посланик свeта – Боб Марли, минават колоездачи и тичащи и атмосферата е много приятна.

Това е началото на най-значимия реге фестивал в България – Big Big Summer Reggae. Той се организира от седем години от Zionlionz Soundsystem – отворена музикална формация, създадена по модела на саундсистемите от Ямайка. С няколко души от българското раста общество се отделяме на по-тиха полянка в подножието на комунистически паметник, за да говорим не толкова какво е растафарианство, а повече за това какви са раста хората в България.

Растафарианството е широко разпространена идеология, която възниква в Ямайка през 30-те години на XX век и включва в себе си част от философията на юдаизма и християнството. Последователите й се молят на Джа, проповядват ненасилие и пълно вегетарианство, вярват в безсмъртието и сигурно са най-приятната за практикуване религия, поне що се отнася до факта, че марихуаната е свещеното растение, което сближава с Бога и затова се използва повсеместно.

Злото носи името “Вавилон” и представлява кръга на всемирното робство и потисничество на духа. Растафари отбягват Вавилон и затова почти никога няма да ги видиш в офис – те най-често се занимават със земеделие, творчество или с някакви занаяти. Реге музиката възниква в Ямайка в края на 60-те години върху основите на ска и рокстеди.

“Ритъмът на регето е сърдечният ритъм, казват, че това са вибрациите на Вселената, затова ти става толкова хубаво, когато го слушаш” – обясняват Root Souljah, най-популярната българска реге група. Те се събират през лятото на 2005 г. след съдбовна случка в залива на Иракли. Там попадат в мъртво вълнение, не си спомнят колко време се борят с водните течения, накрая успяват да се измъкнат, като си помагат един на друг и след срещата със смъртта вече не са същите.

По това време активно слушат реге и така създават Root Souljah – група, изградена на чистата платформа на укрепналото от това преживяване приятелство. “Беше като прераждане”, казва певецът Александър Поплилов (Сен Ай). Няколко месеца по-рано той е организирал концерта на Джулиан Марли (един от синовете на Боб Марли) в София.

Още по темата

Шоуто е в Зала 1 на НДК, публиката е миролюбива и може би по тази причина няма специално наета охрана, в резултат навсякъде се танцува и се пуши марихуана. Тогава Джулиан посреща рождения си ден именно в София и днес почитателите на регето смятат точно този концерт за ден първи от живота на българското раста общество.

И не че дотогава в България не се е слушало реге – напротив. Но след това шоу започват да се зараждат различните български раста движения и както моите събеседници твърдят, раста хора има във всички големи градове на България. Логично се питаме не е ли малко късно всичко това да започне да се случва у нас в началото на този век, около 40 години след първите реге песни.

Причината най-вероятно е, че след демократичните промени в България обществото е много разединено, всяка една обществена група се определя най-вече по това кои са враговете й, докато регето е музиката на обединението. “Чак сега са дошли дните, в които се обединяваме”, казват момчетата от групата.

През 2007 г. издават първия български реге диск – Root Souljah ЕР, в който са включени шест песни и бонуси.

Към този материал представяме и първото им официално видео – “Ital Livity”, заснето по песен, която най-общо казано показва връзката между начина ни на живот и храната, която избираме. Свирят по-често на фестивали в чужбина, отколкото в България. В началото на юли участват на антирасистки фестивал в Солун – “беше на плажа и имаше много яка публика”.
 

Видеото и повече за растафарианството у нас

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase