Снимка: Gerd Altmann от Pixabay

Данните от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник" показват, че изминалият месец мар е десетият пореден месец с измерени рекордно високи температури в световен мащаб. Учените казват, че март 2024 година е би по-топъл от всеки друг март, отккто се води статистика.

Сведенията, на чиято база стъпват специалистите, датират от 1950 г. насам, като са налични и някои по-ранни данни. "Март 2024 г. продължава поредицата от климатични рекорди за температурата на въздуха и за океанската повърхност - десети пореден месец", обясни заместник-директорът на "Коперник" Саманта Бърджис.

Средната температура на въздуха на повърхността на Земята през март е била 14,14 градуса по Целзий, съобщиха от климатичната служба на ЕС. Това е с 0,73 градуса повече от средната стойност за референтния период от 1991 до 2020 г. и с 0,10 градуса по-висока от най-топлия март, измерен досега през 2016 г., отбелязва ДПА.

В сравнение с периода 1850-1900 г., който е прединдустриалният референтен, месецът е бил с 1,68 градуса по-топъл, казват учените. Средната глобална температура за последните 12 месеца (от април 2023 г. до март 2024 г.) е най-високата от началото на записите и е с 1,58 градуса по-висока от средната стойност за прединдустриалния период, каза Бърджис.

Службата за климатични промени на ЕС "Коперник" редовно публикува данни за температурата на земната повърхност, ледената покривка и валежите. Данните идват след наблюдения от компютърно генерирани анализи, които включват милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят. / БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase