Снимка: MANGO TV

Когато вирусът се разпространи светкавично в Китай, милиони останаха заключени в домовете си. Сред тях и водещите на живите предавания по телевизията. Но индустрията реагира бързо на появилия се проблем – вместо живи предавания и риалити шоута, по телевизията в поставения под карантина Китай започна да излъчва... лайв стриймове.

В Китай има повече от 524 милиона влогъри. Именно те - както обикновени хора, така и звезди, заеха мястото на живите предавания, които бяха рисковани за заснемане. От своите домове те предават на живо как пеят, готвят или тренират. Програмите, които пък имат жива публика, използват видео конферентни разговори. И все пак, въпреки промяната в жанра, всички влогъри трябва да са внимателни в това, което говорят по китайската телевизия.

Онлайн предавания

През януари Китай все още издигаше двете нови болници специално за болните от коронавирус. Техният строеж се предаваше на живо, а публиката му бе необичайно голяма. Осъзнавайки че поставените под карантина хора имат интерес към необичайни лайв стриймове, в Китай се появиха нови предавания като „облачните риалити шоута“. В тях може да участва всеки, който има телефон или компютър със силен интернет.

След 8 февруари в китайския еквивалент на YouTube, Youku, се повява готварското предаване Eat Well, което показва всеки ден различна кухня и човек, който си приготвя домашно ястие. Разбира се, това отново се случва благодарение на лайв стрийм. Предаването Games at Home пък изправя едни срещу други различни звезди, които изпълняват различни предизвикателства от домовете си.

Телевизията бързо се адаптира

От януари повече от 780 милиона души, повече от половината от населението на Китай, останаха по домовете си. Правителството ограничи движението в и извън страната, а появата на онлайн предаванията и желанието на властите по-голямата част от програмата на телевизиите да е покритие за коронавируса, ги постави в необичайна ситуация. За да се справят с проблема, телевизиите трябваше да се адаптират.

Така предаването Singer, което показва изпълнения на живо пред жури и публика, които ги оценяват, също се възползва от лайв стрийма. От 21 февруари участниците и журито отново бяха на екрана на зрителите, но този път в конферентен разговор от домовете си. По подобен начин гостите на Day Day Up дават интервюта, но също от дистанция. А предаването Street Dance of China, което още не е започнало, моли онези, които искат да се явят на прослушване, да изпратят видео, заснето в дома си.

Ухан – столицата на лайв стрийминга

Никой китайски град не бе по-подготвен да отговори на новата мода от Ухан. Още преди разпространението на коронавируса, градът бе познат като любимото място на китайските влогъри. Те са толкова много, че през декември 2017 година Ухан бе готов да започне да строи „лайв стрийм село“ със стаи за 100 влогъри, които да предават оттам. 

Влогърите в Ухан бяха добре оборудвани, така че след като на 23 януари градът бе блокиран, видео дневниците набраха още по-голяма популярност. В тях хората показваха всекидневния си живот под карантина. Разбира се, те не трябва да говорят нищо за правителството и дори за коронавируса. Онези, които се противопоставят на властите, понасят тежки последствия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase