Снимка: Reuters

Хората са най-щастливи на 20 години, когато са най-безгрижни. След като навършат 25 задоволството им от живота намалява, докато не станат на 65 години, съобщават британския "Дейли мейл", позовавайки се на австралийско изследване.

Д-р Йоана Рамия от университета на Нов Южен Уелс установи, че щастието следва предвидима траектория. Най-доволни от живота са младите на 15 до 25 години. Обикновено това е свързано и с раждането на първото дете. След това финансовите и други проблеми и грижите за семейството допринасят за неговото намаляване, съобщава БТА.

След продължителния спад на щастието през средната възраст, хората отново го откриват, когато навършат 65. Пикът му след това е около 80-годишнината.

Спадът около 40-годишнината обикновено се дължи на безизходица в службата и на финансовото положение. Това са годините, когато работата и парите имат най-голямо значение. Чак при възрастните намалява важността на доходите, а щастието при тях се засилва, защото се интересуват повече от неща извън работата и парите, като свободното време или внуците.

Изследването сочи още, че младите не обръщат внимание на жилището, макар и според резултатите да предпочитат да живеят близо до работата и приятелите си. Качеството на жилището е важно за хората на средна възраст и по-старите. Те обръщат голямо внимание на квартала и съседите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase