Снимка: Getty Images

Източен Тимор е една от страните, в която се пуши най-много. Две трети от мъжете в Тимор са пристрастени към вредния навик, пише БиБиСи.

Но защо една от най-бедните нации в Югоизточна Азия е толкова зависима от тютюна?
 
Тютюнът е част от живота в Източен Тимор. Разхождайки се по тъмните улички сред сергиите, се усеща сладкият аромат на суров тютюн. Той се продава редом с купчините от домати, картофи, тикви и фасул.
 
Повечето цигари в страната струват по-малко от долар за кутия. Те са изложени на сергии под големи чадъри и има разнообразие от марки. Сред тях има и L.A. и Vinte e Tres.
 
Всички носят върху себе си предупреждения, че цигарите са вредни за здравето. Но това е безполезно за много пушачи, защото повече от половината жители на страната не могат да четат.
 
В столицата Дили известният каубой на "Marlboro" все още стои над магазините. Това не притеснява никого, въпреки че в повечето държави рекламата на цигари е забранена или ограничена.
 
По данни на списанието на Американската медицинска асоциация 33% от населението на Източен Тимор пушат всеки ден. Процентът за мъжете пушачи възлиза на 61% - най-високият в света.
 
"Все повече младежи започват да пушат всяка година, особено младите момчета", казва д-р Хорхе Луна, представител на СЗО."Това е много сериозен проблем", допълва Луна. Проблем е също, че се продават западни цигари на бройка.
 
"Една цигара струва 10 цента, две цигари са 20 цента, но четири ще струват 25 цента", коментира още представителят на СЗО. Отглеждането на тютюн в малки количества за лична употреба дори е по-евтино от цигарите, които се внасят от Индонезия.
 
В Източен Тимор няма никакво здравно образование по отношение вредата от цигарите. "Имам сведения от първа ръка, че има учители, които пушат, докато преподават, докато пишат на черната дъска!", коментира Люк Сабът, директор на Агенцията за взаимопомощ на Източен Тимор. "В цялата образователна система няма никаква регулация за пушенето на цигари в училище", допълва той.
 
Освен това в Източен Тимор може да се пуши навсякъде. Баровете, ресторантите и хотелите са пълни с тютюнев дим. Има едно-единствено изключение - нов мол, който се държи от страстен непушач, който е забранил пушенето.
 
Дори премиерът на страната Шанана Гушмао е заклет пушач. Неговата история е интересна, защото той е бил един от лидерите, които са се борили за независимостта на Тимор след анексирането на страната от Индонезия през 1975 г.
 
След това Шанана Гушмао е осъден на доживотен затвор, но го освобождават след обявяването на независимост през 2002 г.
 
Той казва, че цигарите са били тези, които са го съхранявали, докато са се крили с другарите си. Заплахата от индонезийски куршум е била много по-страшна от пушенето на цигари. Шанана Гушмао добавя, че е зависим и че е опитвал три пъти неуспешно да се раздели с вредния навик. 
 
"Да забраняваме това и онова, няма да е ефективно", отговаря премиерът на въпрос дали не трябва да се забрани рекламата на цигари. 
 
Според него трябва хората трябва да се образоват по темата, но това ще отнеме време. Той смята, че хората са наясно с болестите, които цигарите могат да причинят, и може би ще ги откажат по собствено желание.
 
Съпругата на премиера обаче, която е австралийка, е загрижена за растящия брой на младите пушачи. Тя е имала рак на гърдата и е ангажирана в кампания срещу коварната болест.
 
Тя твърди, че много младежи са в целевата група за продажби на тютюнопроизводителните компании в Индонезия. Според нея някои са прекалено малки - на 10 и 11-годишна възраст. Разбира се, тютюнопроизводителите отричат да приканват децата да пропушат.
 
Все още болниците в Източен Тимор не са пълни с пациенти, страдащи от белодробни заболявания. Но това е защото още пушачите са прекалено млади. В момента най-опасната болест, която мори населението, е туберкулозата. Д-р Дан Мърфи, който държи местна клиника, обаче е притеснен за бъдещето.
 
80% от пушачите по света живеят в развиващи се страни. И младите смятат, че това, което ще ги направи "западняци", е да пушат цигари. Докторът допълва, че трябва да се промени цялостното мислене на хората и че те трябва да бъдат по-загрижени за утрешния ден. 
 
Д-р Дан Мърфи не смята, че правителството се отнася достатъчно сериозно към проблема. Той обяснява, че тютюнопроизводителите са много властни. "Те представят пушенето като удоволствие, нещо, което е част от живота на хората и му придава смисъл".
 
"Борбата с тютюнопушенето ще е много трудна", завършва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase