Айфеловата кула в Париж Снимка: Google Street View

Автомобилите на Google Street View пропътуваха милиони километри, заснемайки улици и пейзажи от 39 страни. И докато повечето хора използват тази 3D карта, за да погледнат местата, където вече са били, други предпочитат да разгледат и останалия свят. Дали пък Google Street View не променя погледа ни към света, пита BBC.

Плъзнете и поставете малкото оранжево човече върху картата на улицата, където живеете, и ще имате възможността да разгледате всеки един детайл по нея, та дори и собствения си дом. Преместете човечето по-нататък и може да видите магазина, откъдето си купувате мляко, или бара, където пиете бира. А защо не и лицата на един-двама съседи – като разбира се, техните лица са леко замъглени с идеята да останат анонимни.

Автомобилите на Google Street View вече са пропътували 65% от улиците на Великобритания, включително и Шетландските острови и остров Уайт. Интериорите на много музеи, катедрали и дори магазини също могат да бъдат проучени.

И още - затрупаните със сняг градчета в отдалечения норвежки остров Шпицберген и крайбрежния град Блъф в най-южната част на Нова Зеландия - това са места, които можете да разгледате подробно, без дори да сте ги посетили лично.

И въпреки че проектът на Google не успя да спечели всеки - все пак 250 хиляди домакинства помолиха домовете им да бъдат пикселизирани - планът е да се продължи с добавянето на места. А Google признава, че с удоволствие би направила такава карта и на Китай.

Но освен предоставянето на възможността да поразгледаме тук-там, дали Google Street View не променя и начина, по който живеят хората?

Това намеква Джон Хаас - преподавател в Северозападния университет в Илинойс, който „не харесва изненадите“. Преди да замине на работно посещение в Париж, той прекарал няколко вечери в Google Street View с цел да поразгледа улиците на френската столица, както и да опознае добре района около хотела, където ще отседне.

„Ние сме на около 4 или 5 пресечки от Айфеловата кула - мога да ви начертая пътя дори. Мога да ви кажа къде има кафета, ресторанти и магазини“, казва той. Преди да се появи Google Street View, Джон Хаас просто би отворил един пътеводител, за да си набави необходимата информация, но едва ли би получил толкова обстойна информация. Да разгледаш хотела отвътре, да видиш какви хора има в съответния град - това виртуално изживяване няма как да се получи по книга.

„Google Street View определено променя начина, по който подхождам преди пътуване. Така елиминирам несигурността и неизвестносттта. Веднъж приятел ме покани на вечеря у дома. И преди да тръгна, разгледах за паркоместа около къщата му. Разбира се, чрез  Google Street View”, споделя преподавателят.

Други потребители подчертават възможността да надникнат около къщата на свой приятел или колега, шанса да посетиш местата, където си бил като дете, или шанса да проучиш хубавите заведения.

По-малко щастливи са тези хора, чиито къщи са заснети с контейнерите за боклук отпред или пък непосредствено преди пребоядисване на одрасканата стара гаражна врата.

Други хора пък ползват Google Street View в търсенето на нов дом. Те проучват квартала, къщите, съседите.

„Първо видяхме една страхотна къща в сайт за недвижими имоти. Но когато я видяхме в Google Street View, се оказа, че тя се намира на шумна главна улица в редица от къщи в окаяно състояние“, споделя Кърт Паркс, който си търси дом.

Макар че има нерешени въпроси относно неприкосновеността на личния живот, Google Street View набира все по-голяма скорост. Хората разчитат на това приложение. Те изживяват истинския свят през един монитор.

Но не всеки е убеден, че напредъкът на Google Street View носи позитиви. По думите на д-р Александър Джон Бриджър - преподавател по психология в Университета в Хадърсфийлд, използването на Google Street View може да се окаже дори вредно - потребителите могат да объркат реалното с виртуалното пространство.

„Те си казват: 'Трябва да стигна от точка А до точка Б и друго не ме интересува'. Това ги кара да мислят и да действат съвсем рутинно. А това поведение се пренася и в другите сфери от техния живот“, смята д-р Бриджър.

Той смята още, че това пречи на потребителя да се справя сам в една реална среда, тъй като свиква на механичните действия. И ако отиде на дадено място, което поради някакви причини не прилича на това, което е видял в Google Street View, е възможно съответният потребител да изпадне в паника, че не може да се ориентира.

Да пристигнеш някъде и да разчиташ на собствените си сетива или на общуването си с непознати, за да се ориентираш, може да бъде много по-вълнуващо и полезно“, обобщава преподавателят по психология.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase