Снимка: архив, Getty Images/Guliver Photos

„Мързелът не мори, а мъчи“, гласи стара българска поговорка.

Мързелът е липса на стимул, на воля и желание. Мързелът е демотивация и леност. Мързеливият човек рядко се захваща с дадена дейност, просто защото не вижда смисъл да прави каквото и да било. Резултат от физическа или психическа преумора.

"Той трябва да се лекува така, както всяко друго заболяване. Ако не се вземат мерки навреме, мързелът може да се превърне в хронично състояние, което да доведе до редица вреди в живота на едно човешко същество", убедена е д-р Ценка Местанска.

Тя е открила нов метод за лекуване на ленивото състояние с така наречената и сравнително нова за България Техника за емоционалната свобода.

Болен съм от мързел. Ще ида на лекар.

Д-р Ценка Местанка е дипломиран психолог. Завършила е поредица от обучения във Великобритания и САЩ в областта на Техниката за емоционална свобода.

Тя е единственият специалист в България, който е усвоил най-новия метод от психо-енергийната медицина, наречен Biofeedback. Той се прилага срещу редица фобии, депресивни състояния, неврози, любовни мъки и дори в полза на отслабването.

Работила е в Германия и Лондон, а от 4 години провежда семинари и уъркошопове в България.

Известни личности като Цветелина Бориславова, Мария Сапунджиева, Марта Вачкова, Катето Евро и фолкпевицата Малина ползват услугите й.

От известно време насам д-р Местанска се занимава и с лечение на мързела, прилагайки метода ТЕС.

Какво е ТЕС и как лекува мързела?

Техниката за емоционална свобода е създадена от американския инженер Гари Крей през 90-те години. Тя е вид алтернативна медицина, основана на консултативна намеса, акупунктура и терапия на енергийните и мисловни полета.

На Запад хиляди хора, които са в състояния на тревога, стрес, физическа болка, фобия, безсъница, зависимости и натрапчиви мисли, посещават терапевт по ТЕС.

По време на една терапевтична процедура пациентът се фокусира върху проблема си, докато се почукват леко неговите така наречени „крайни точки на енергийни меридиани на тялото“.

Или както д-р Местанска го нарича: „Това е емоционална акупунктура“, тъй като не се ползват игли, а само пръсти.
Според многобройни книги по темата ТЕС води до бързи положителни резултати.

И въпреки че техниката е малко позната в България, в последните няколко години се забелязва по-интензивна посещаемост на семинари, които предлагат лечение с алтернативната техника. 

„Идват хора на по 50-60 години, които десетилетия наред са били в тежка емоционална дупка. Идват вече в тежко положение, просто защото българинът все още не е свикнал, че тези прости неща и техники всъщност помагат много. Впечатленията ми са, че през последните няколко години хората се интересуват от този начин на терапия. Идват и хора, които са здрави физически, но искат в бъдеще да бъдат по-мотивирани, да имат по-добри взаимоотношения с останалите“, казва д-р Местанска.

По нейни наблюдения около 90 процента от пациентите й са жени и 10 процента – мъже. Няма възрастова граница – посещават я както 20-годишни, така и 60-годишни.

Кой страда от мързел?

„Седемдесет процента от пациентите ми, които идват с оплаквания от мързел, са момичета и 30 процента са момчета. Момичета и момчета, не говоря за възрастни хора. Тъжно е, но предимно младите хора страдат от това“ - такива са наблюденията на психолога.

Болен съм от мързел. Ще ида на лекар!
Според нея мързелът е състояние на мисълта и не трябва да се бърка с депресия. Мързелът е прекомерно спане, нежелание за срещи с приятели, липса на стимул за планиране на следващия ден. Мързелът е състояние на пълна апатия.

Най-страшното е, че много от хората „се награждават с мързел“.

„Работили са през седмицата и дори да не се чувстват много изморени, те си подаряват мързел, в неделя например. Казват си: днес цял ден ще си подпирам дивана и ще лежа по пижама. А ТЕС те учи да оползотвориш всяка секунда“, казва д-р Местанска и допълва, че продължителното състояние на мързел води до редица заболявания на тънкото черво, до запек, колити, ентероколити.

По думите й тийнейджърите в България масово са мързеливи.

„Проблемът се корени в това, че младите хора са в тежка ситуация с България – те са неразбрани, потиснати. Попадат в порочен кръг, в който не могат да открият баланса си. И изведнъж започват да търсят най-лесния начин. Демотивация, липса на дисциплина – и мързелът е съвсем нормалното следствие“, убедена е д-р Местанска.

Друга причина за появата на мързел при младите е, че техните родители са им осигурили всичко. Тогава идва въпросът: „А защо трябва да се трудя?“.

Мисълта, че някой друг се грижи за теб материално, успокоява организма и мисловната дейност и така се стига до пълна демотивация.

„Българите сме мързелива нация. Децата ни от малки се учат на вредни навици – те нямат отговорност към нищо, научени, че всичко им е наготово. Дори багажа не са научени да си носят сами, не си мият чиниите. А трябва да се научат на взаимност – родители и деца. Но тук вина във имат и родителите“, категорична е тя.

Няма хапче, което да ви помогне от утре да работите повече.

Първо, страдащият от мързел трябва да каже пред себе си, че е мързелив. Срамуват се да си го признаят.

„Веднъж признаят ли си, лечението става по-лесно. След това трябва да се открие откъде идва мързелът. Често потиснатият гняв е първопричината, но разбира се, при всеки е индивидуално“, казва д-р Местанска.

При нея мързелът се лекува с мотивация. 

„Използването на акупунктурни точки в метода заедно с енергията на словото води до конфронтиране на лявото и дясното полукълбо и се действа директно на подсъзнателно ниво – много е близко до транса, до хипнозата. Резултатът е повишаване на енергийните вибрации, а оттам и поява на мотивация“, обяснява метода д-р Местанска.

Сред нейните пациенти с оплаквания от мързел са били не само тийнейджъри, а и 10-12 годишни деца.

Оказва се, че всичко се корени в народопсихологията на българина. Неслучайно има стотици поговорки на тема "мързел" и още толкова шопски вицове за мързеливеца.

Познат ни е изразът „Безделието е майка на всички злини” и често се смеем на известния минидиалог между двама шопи: „Вуте, оти копаш седнал? - Оти опитах легнал, ама не мое.”

През изминалата година неколкократно чухме и коментара „Няма криза – има мързел“.

Но сякаш най-тъжна е констатацията на д-р Местанска - най-мързеливи са тези, които сега трябва да кипят от енергия и идеи, а след години да градят държавата ни.

Да му мисли България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase