Централната част на Млечният път, заснета от космическия телескоп "Хъбъл". Снимка: Ройтерс

Астрономи откриха доказателства за умираща и подобна на Слънцето, звезда, която изведнъж се връща към живота, изхвърляйки газообразните си обвивки в космоса. Съобщението е на Science Daily.

Случаят показва каква може да е съдбата на Слънчевата система след няколко милиарда години.

Снимката на "родената наново" звезда Abell 30 е направена въз основа на комбиниране на фотографии от космическия телескоп "Хъбъл" и данни, събрани от телескопите "ХММ-Нютон" на Европейската космическа агенция (ЕКА) и "Чандра" на НАСА.

Астрономите знаят, че в края на живота си звезди като Слънцето се превръщат в червени гиганти, освобождавайки се от външните си слоеве газ. Abell 30 е имала първата си среща със смъртта преди 12 500 години, когато външната ѝ обвивка била свалена от бавен и плътен звезден вятър.

Преди около 850 години обаче звездата ненадейно се върнала към живота, изхвърляйки хелий и подобен на въглерод материал в рамките на бурно събитие. Външната ѝ обвивка се разтеглила по време на повторното ѝ "раждане" и след това бързо се свила.

Това бурно събитие в живота на Abell 30 хвърля светлина върху възможната съдба на Земята и другите планети в Слънчевата система след няколко милиарда години, поясниха астрономите.

Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase