Снимка: БГНЕС

Вентилаторите и респираторите се оказаха от огромно значение за борбата с COVID-19. Държавите от цял свят започнаха бързо да поръчват ценните машини. Автомобилни гиганти, като "Мерцедес" пък започнаха да ги произвеждат. Но коронавирусът бушува вече повече от месец, а някои специалисти се съмняват, че вентилаторите не помагат. Напротив - те убиват пациентите.

Според данните на NHS, цитирани от The Independent, 67% от пациентите, които са лекувани с вентилатор, умират. Обикновено лекарите във Великобритания очакват 40% от лекуващите се да починат след механично обдишване.

Това необичайно завишаване на смъртните случаи се наблюдава и в САЩ. Вчера Associated Press съобщиха, че 80% от пациентите в Ню Йорк, които са обдишвани с вентилатори, умират.

Едно малко проучване и от Ухан показва, че от 37 души лекувани с вентилатор само 7 оздравяват.

Числата са притеснителни, а това кара някои лекари в САЩ да се опитват да държат пациентите си далеч от вентилаторите колкото се може по-дълго.

"Според нас, ако успеем да подобрим състоянието им без да ги интубираме, шансът да оцелеят е по-голям", казва д-р Джоузеф Хабхуше, лекар от спешна помощ, който работи в отделението за болни от COVID-19 в Ню Йорк, пред списание Time.

А Лучано Гатинони, експерт по анестезиология и интензивно лечение в Медицинския университет в Гьотинген, предупреждава, че пациентите в Италия се лекуват по стандартни протоколи за лечение на синдром на остър респираторен дистрес (ARDS), ала това "може би нанася щети".

Вентилаторите работят по следния начин - те вкарват кислород в белите дробове през тръба в гърлото, докато пациентът е упоен. Налягането и обемът на кислорода, както и трептенията, могат да се променят според нуждите. Но може да се окаже, че стандартната вентилация с високо налягане, която работи добре при пациенти с ARDS, не се понася добре от хора, чиито бели дробове са били увредени от коронавируса. Големите обеми кислорд може да доведат до по-нататъшно възпаление или да раздразни имунната система, която вече е под свръхнапрежение.

"Трябва да бъдем търпеливи“, казва Гатинони, отбелязвайки, че агресивната вентилация с високо налягане може да доведе до лоши резултати при пневмония, причинена от коронавирус, тъй като увреждането на белите дробове се различава от другите видове пневмония. Той настоява пациентите да се лекуват с по-малко налягане на кислород, за да "се печели време".

"Първоначално предполагахме, че заболяването е много подобно на ARDS, затова и ние използваме стратегии за вентилация, които са стандартни за ARDS, но в последните дни има много предположения, че приликите не са толкова много, колкото смятахме", казва лекар от първата линия на борба с COVID-19 във Великобритания пред The Independent. Ала според него дискусията е ненужна, тъй като, ако пациентите не се лекуват с вентилатори, то смъртността може да достигне 100%.

А според друг, вече пенсиониран лекар от NHS, въпросът не е във вентилатора, а в този, който работи с него. Той твърди, че онези, които никога не са работили с вентилатор, но се налага да лекуват пациенти с COVID-19, най-вероятно повече вредят на пациентите, отколкото им помагат. 

Бившият специалист, който е един от много от пенсионирани лекари, които бяха помолени да се върнат на работа, казва, че нормалните интензивни отделения също нямат точния "калибър на тръбата", необходим за доставяне на толкова кислород, колкото в момента е необходим за болните от коронавирус. Затова, в тези условия,  вентилацията може да бъде по-малко ефективна. Обикновено в такива отделения има много по-малко пациенти, които се нуждаят от механично обдишване. Освен това пациентите с коронавирус, които получават механична вентилация, се лекуват много по-дълго от повечето други пациенти с пневмония.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase