Снимка: БГНЕС

По процент на ваксинация се нареждаме до страни като Ливан, Бирма, Либия, Зимбабве, Мавритания с около 20% ваксинирани. Това каза доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести, пред БНР.

По думите му у нас се прилагат световните стандарти за лечение на Covid-19, но големият проблем е именно ниското ниво на ваксинация.

Близо 4 млрд. души в света вече са ваксинирани. Има редица държави, в които процентът е много висок, над 70%, посочи още началникът на клиниката по пулмология в университетската многопрофилна болница "Свети Георги" в Пловдив.

От 36 души, които се лекуват в клиниката в момента, двама са ваксинирани.

"Пациентите, които достигат до болница в момента, са неваксинирани. Ваксинираните изкарват леко болестта, единици са тези, които имат тежест на заболяването и това налага хоспитализация. При неваксинираните има риск от тежко протичане на заболяването. Смъртността в страни с висок процент на ваксинирано население е много по-ниска в сравнение със смъртността в страните с по-малко имунизирани", каза доц. Ходжев.

По думите му има повишена тенденция на хоспитализиране на пациенти с хронични заболявания, с онкологични заболявания. "Те са рискови за по-тежко протичане на заболяването. При част от пациентите с Covid-19 имаме полиорганно засягане. Клиничната картина става доста по-тежка", обясни специалистът.

И описа ваксината като ризница - "когато стрела улучи тяло без ризница, тя може да пробие белия дроб, ако има ризница, стрелата ще отскочи или само леко ще одраска тялото".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase