Снимка: БГНЕС

39% средно от българите са се срещали с вируса, според д-р Недялко Калъчев, собственик на голяма верига лаборатории.

Не е направено представително проучване за имунния статус на населението, а ние с колеги от страната направихме случайна лабораторна извадка, но тя не е представителна, обясни той пред БНР.

По досега събраните данни на МЗ за преболедувалите, хората с тестове за антитела са 610 000, и то през ЕГН локализирани, но за жалост не се разбира колко от тези хора са и ваксинирани, тоест антителата са вследствие не на болест, а на ваксината. И това са общо данните от началото на пандемията, каза още специалистът.

Според него необхванатите от никоя статистика до момента и заразени и преболедували хора са около един милион у нас.

Но пък стана ясно, че НЗОК има данни за здравния регион на лицата, но пък тази информация не достига до МЗ и съответно тези 610 хиляди души, обхванати сега от системата за събиране на данни, те нямат здравен регион, защото щяха да са интересни регионалните различия. И защо МЗ няма достъп до тези данни - на някой сякаш му е изгоден хосът? Да направи саботаж все едно...", заяви още д-р Калъчев.

Той изрази съжаление, че Европейската комисия не одобри впоследствие хората с антитела да имат сертификат за придвижване. Това беше премахнато от Европейската комисия при обсъждането. А иначе анитителата спадат с времето, но може да продължат и след 8-мия месец", каза още медикът.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase