Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg, архив

Много хора, гласувайки за „Продължаваме промяната“, де факто гласуваха за Румен Радев и за позицията му в конфронтация с предишното управление и модела на Бойко Борисов, коментира пред Радио София политологът доц. Стойчо Стойчев, преподавател в Софийския университет.

Още по темата

„Изборните резултати за мен не са изненада. От края на 2020 г. съм на мнение, че Румен Радев е носител на енергията за промяна в страната и беше въпрос на време да се появи партийната форма, в която да се реализира популярността и престижа му“, призна той.

Ниската избирателна активност политологът обясни с наложения „дигитален ценз“ с машинното гласуване.

Той определи като положително явление поемането на отговорност за изборни загуби чрез подаване на оставки, стига те да са искрени, а не театрални жестове без последствия - заради партийния връх и евентуалното (не)гласуване за друг лидер.

Българският гласоподавател не е упражнил наказателен вот спрямо партиите на протеста, смята доц. Стойчев.
Но явно многопартийната система му се струва странна и при появата на „Продължаваме промяната“ много хора са насочили очакванията и доверието към нея.

„Вижда се обезкървяване на системни политически играчи като БСП, ДСБ и други. От намаляване броя на системните, нелидерски партии, българската демокрация може да загуби. От вакуума заради оста Радев-Борисов ще страдат младите леви, които не са малко, но са дори вън от БСП“, допълни политологът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase