Снимка: БГНЕС

Преправени видеа, които показват експлозията на пристанището в Бейрут, вече могат да бъдат открити в почти всяка социална мрежа. Чрез тях конспиратори се опитват да внушат, че не инцидент, а ракета стои зад унищожителния взрив.

Когато огромен облак дим започва да се извива над пристанището, много хора и медии започват да снимат. След това идва и големият взрив. Веднага след взрива кадрите, показващи ужаса, обиколиха целия свят. Именно те са използвани, за да се втълпи, че експлозията е в следствие на ракета. Видеата са преработени така, че да изглеждат като негативи, а върху тях е наложен обект, който да прилича на ракета. Той удря склада, който дими, в секундата, в която амониевия нитрат избухва.

Коренспондентът на CNN Мехсен Мехтфе често се разхожда край пристанището през деня. Той е един от хората уловили експлозията и именно неговото видео се разпространява най-масово из мрежата.

"Хората ми се обаждат, за да ми кажат, че клипът е фалишив. Но това е моето видео. Аз пазя оригинала и той със сигурност не показва това. Когато хората ме питат им казвам, че видеото е било преправяно. Мога да се закълна, че не съм видял никаква ракета, нито съм чул звук от дрон или самолет", казва той.

Фалшивите клипове могат да бъдат намерени навсякъде - във Facebook, Instagram, Twitter, YouTube и TikTok. Някои от тях са засечени от Facebook и са маркирани като "фалшива информация", но други, като един от клиповете с над 8000 гледания, нямат подобно предупреждение. Платформата TikTok също е маркирала видеото, а след това го е премахнала, твърди неин говорител. Подобни действия е предприел и YouTube, но клиповете все още могат да бъдат открити там.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase