IStockphoto

Коронавирус! Това е най-често изричаната дума през последните няколко месеца. Ситуацията е сериозна и заслужава нашето внимание, но понякога твърде многото информация, препоръки, напътствия и предупреждения могат да повлияят зле на психичното ни състояние. 

Има много тънка линия между това да сме внимателни към нещо и да бъдем обсебени от него. Някои хора постоянно търсят информация за заболелите, за симптомите и развитието на коронавируса. Опитват се да научат колкото се може повече за предпазните мерки, за направата на дезинфектанти и шиенето на маски.
 
Всичко това е добре, тъй като човек трябва да бъде информиран, но вглъбяването във вируса може да се окаже много по-опасно от самия него. Това, което трябва да правите по време на пандемия е да поддържате добра лична хигиена, да стоите повече вкъщи и да спазвате препоръките на компетентните органи.
 
Паниката обаче също е голям проблем по време на пандемия. Затова експертите споделят няколко съвета, с които да поддържаме психичното си състояние в норма.
 
Проверете източниците си на информация
 
В момента ни залива информация за коронавируса. Всеки един сайт, телевизия и вестник превръща заразата в своя централна тема и се опитва да даде на аудиторията си колкото се може повече факти и препоръки.
 
В това море от източници обаче има и такива, които не са много достоверни. Според експерти, е добре да отсеете тези, на които вярвате и са 100% проверени. Най-добре е да търсите информация от Министерството на здравеопазването или от Министерството на транспорта, ако ще пътувате скоро.
 
Също така е хубаво да намалите проверката на думата „коронавирус“. Независимо дали сте се абонирали за новинарски сайтове, хаштагове и новини, не посягайте към телефона веднага щом видите на екрана нещо за заразата.
 
Лин Буфка съветва да оставите телефона си, когато се приберете вкъщи, за да може да се дистанцирате от цялата буря от информация, която ни залива всеки час. „Опитайте се да свикнете, че няма да знаете всичко и това е добре“, казва тя пред CNN.
 
Достъпът до социалните мрежи също трябва да бъде ограничен. Въпреки че чрез тях достигате до много от приятелите и роднините си, те са също поле за изява на фалшиви сайтове, неверни твърдения и множество лъжливи съвети.
 
Информацията там рядко е проверена, затова е по-добре да инсталирате на телефона си новинарски приложения, от които да се информирате, а не да вярвате на всичко написано във Фейсбук.

Признайте страховете си
 
Пандемия е страшно понятие. Когато към него добавим и социалната изолация и затворените търговски обекти, ситуацията се превръща в апокалиптична. Това може да повлияе сериозно на някои хора, които имат страх от смъртта и свързват подобно положение именно с нея и края на света.
 
„Страх от смъртта е заложен дълбоко в душата на всеки от нас“, казва Буфка. Тя допълва, че трябва обаче да се замислим колко реалистичен е този страх и какъв е процентът да стигнем до такъв край.
 
Още съвети как да опазите психиката си по време на коронавирус, четете в Tialoto.bg 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase