IStockphoto

Посещението на салона за маникюр е най-бързият начин да се сдобиете с хубави нокти. Имате записан час, отивате, сядате на столчето и се оставяте на професионалистите. Няма да се нервирате с оформянето, лакирането и декорирането у дома. Разбира се, това си има цена, като понякога не говорим само за финанси, а и отражение върху здравето.

Подрязването, отстраняването на кутикулите, почистването на стария гел лак или пиленето на ноктите, трябва да се извърши много внимателно. Затова много жени търсят услугите на маникюриста, но това не им гарантира, че всичко ще е наред на 100%. Понякога едно ходене в салона може да ви зарази с инфекция, която да лекувате дълго време.

Кои са рисковете за здравето от посещението в салона за маникюр?
 
1. Гъбички по ноктите
 
Както всеки вкъщи трябва да си има собствена нокторезачка и да не я споделя с останалите членове от семейството, така и в салона инструментите и ваните за крака, които се ползват, трябва да са много добре почистени.
 
Ако няма добра хигиена, разпространението на инфекция става много лесно. Преди вас някой, който е имал гъбички, е ползвал услугите на маникюриста. Ако той не е взел необходимите мерки и не е дезинфекцирал добре инструментите, то вие също може да се заразите.
 
Онихомикозата или гъбичките, е едно от най-често срещаните заболявания по ноктите. То води до промяна на структурата на нокътната плочка. Тя може да промени цвета си, да се удебели, а след време и да се разруши.
 
2. Наранявания, водещи до по-лесното заразяване с бактерии
 
Когато специалистът реже кожичките ви с нокторезачка или специална ножичка, понякога се получават леки наранявания, в които бактериите попадат и инфекцията е налице. Появяват се и леки пукнатини при избутване и отрязване на кутикулите, най-често поради погрешни движения.
 
Препоръчително е всички инструменти, които маникюристът използва, да се стерилизират за поне 20-30 минути. Друг е въпросът, че е трудно да проверите дали това е направено, след като отидете в салона.
 
За да избегнете инфекция, е необходимо всички инструменти, използвани в салона за нокти, да се стерилизират за около 20-30 минути. Пинсетите, пилите, ножиците и други, трябва да се обработват и със специални препарати.

Още за рисковете, които крият салоните за красота четете в Tialoto.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase