IStockphoto
Доскоро непознат на много българи, сладкият картоф се превърна в една от най-харесваните храни. Причината е само една – нисковъглехидратен и може да се яде от мнозина, които са на специален режим.
 
Зеленчукът произхожда от някои части на Америка. За разлика от обикновения картоф, който сме свикнали да ядем по-често, формата на този наподобява корен или грудка. Цветът му също се различава – не е светъл, а по-тъмен, биещ на оранжево или тъмножълто. Има и някои видове, чиято кора е лилава.
 
 
Този зеленчук е богат на витамините А, С, както и много от група В. Освен това той съдържа голямо количество калий, магнезий, мед, диетични фибри, ниацин, фосфор и други.
 
И въпреки че ги наричат сладки, те всъщност не вдигат захарта, а напротив – имат свойството да я регулират. Затова се препоръчват за консумация на хора с инсулинова резистентност и диабетици. А това, че са нискокалорични е поредното им предимство.

Кои са ползите от консумацията на сладък картоф?
 
1. Холестеролът се понижава
 
Проучване, което изследва няколко разновидности на листата на сладък картоф и техния ефект върху тялото, показват, че сладките картофи понижават лошия холестерол. В тях има доста антиоксиданти, които прочистват от токсини и предпазват тъканите от увреждане. По данни на CureJoy, похапването на сладки картофи спомага за прочистването от натрупания холестерол в артериите, които лесно се запушват.
 
2. Помага при диабет
 
Както стана ясно, за разлика от обикновените картофи, които покачват рязко захарта, защото са пълни с въглехидрати, сладките могат да благоприятстват за нормализиране нивата на кръвната захар.
 
Още за ползите от консумацията на сладък картоф четете в Tialoto.bg 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase