Снимка: Reuters, архив

Държавата няма да фалира, ако не изтегли заема от 8 млрд. евро, обясни бившият финансов министър Муравей Радев пред Нова телевизия, след като вчера не се стигна до гласуване на ратификацията на договора за поемането на новия дълг в парламента, а днес дебатът беше отложен. "Нищо няма да се случи. Това е измислен спор", коментира Радев в отговор на въпрос за вероятността от фалит.

Ако ратификацията бъде провалена, няма да има посредници по външния дълг, но проблем за бюджета за 2015 година не съществува, каза Радев. Той предупреди обаче, че през 2016 година същият този цикъл с дефицита и покриването му с дълг ще се повтори.

Още по темата
Тази сутрин депутатите отложиха гласуването на ратификацията на договора на парвителството за нов заем от 16 милиарда лева. Искането беше направено от съпредседателя на ПФ Валери Симеонов и беше подкрепено от всички присъстващи в пленарна зала депутати от ГЕРБ, РБ и ПФ. Оказа се, че ПФ още няма окончателно решение как да гласува, въпреки че вчера финансовият министър Владислав Горанов говори с тях, както и с другите коалиционни партньори на ГЕРБ от АБВ и РБ.

Припомняме, че вчера премиерът Бойко Борисов изрази опасенията си, че ако договорите за поемането на нов дълг от 8 млрд. евро не бъдат подкрепени в пленарната зала от депутатите, държавата може да фалира. "Ако не ни подкрепят в зала за дълга, няма да има пари, няма да можем да платим, ще фалира държавата и ще приключим", каза Борисов пред журналисти.

По думите на Радев "рискуваме чисто по български да съсипем една хубава инициатива". Експертът поясни, че това не е ратификация на договор за дълг от 8 милиарда евро, а за посредници, които ще обслужват бъдещия дълг на България през следващите три години.

„Сега за пръв път за последните три години България се опитва да излезе на международните финансови пазари и да вземе дълг от тях при по-добри условия”, посочи Радев. Според него това показва стабилност, сигурност, печелим доверие и ще получим лихви, които са много по-ниски.

Финансистът допълни, че тези 10% лихва, за които се говори, са само горен праг и няма как да ни обложат с подобна лихва. Той уточни, че времето да се теглят пари е подходящо, тъй като сега лихвите са с исторически ниски нива.

Увеличението на дълга на България за следващите три години е 5,3 милиарда лева, а не 16 милиарда лева, поясни още Радев. И обясни, че тази година имаме дълг в размер на 22 милиарда лева, като след три години по разчети на МФ те ще бъдат 27,3 милиарда лева и разликата от 5,3 милиарда лева е увеличението на дълга. С голяма част от предвиждания нов дълг от 16 милиарда лева ще се рефинансира стар дълг, обясни още финансистът. По думите му увеличението идва от дефицита, който се финансира с държавен дълг.

Относно нападките на Мая Манолова, че заради новия заем всеки български гражданин ще трябва да плаща по 10 000 лева години наред финансистът коментира, че в случая дебатът се подменя и темата се експлоатира заради краткосрочни политически дивиденти.

Министърът на финансите Владислав Горанов пък посочи вчера, че новият дълг може да бъде намален, ако няма бюджетни дефицити.

Председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова също вчера заяви, че и други банки могат да управляват новия заем. „В този договор за дилърство няма специални клаузи, което го оставя отворен за всяка друга банка, която желае да се включи, стига да покрива условията по него. И тези четири банки могат да напуснат споразумението, когато пожелаят“, посочи още Стоянова.

Още за икономика четете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase