Снимка: Reuters

Русия трябва да пренасочи финансирането си към програмата за усвояване на Луната, а не към интересните преди всичко за американците научни експерименти на Международната космическа станция (МКС), заяви за РИА "Новости" главният редактор на сп. "Новости космонавтики" Игор Маринин.

След 2020 година Русия ще насочи средствата си към нови, по-перспективни космически проекти, отколкото е МКС, заяви пред журналисти във вторник, на 13 май, вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин. Той поясни, че споразумението за сътрудничество на МКС между Русия и САЩ е сключено до 2024 година, но Русия не се нуждае от толкова дълго продължение на този проект.

От своя страна говорител на НАСА, цитиран от Асошиейтед прес, подчерта, че сътрудничеството в Космоса е водещо в отношенията между САЩ и Русия.

Според Маринин интересът към МКС намалява, тъй като на станцията в продължение на години се повтарят едни и същи експерименти. По думите му тя не е необходима повече на руснаците, тъй като са усвоили и едногодишните полети, и тези с продължителност година и половина. "Американците и европейците вървят по нашия път, правят експерименти, които ние сме извършвали още на "Салют"-ите и на "Мир". Глобални открития на МКС вече не могат да бъдат направени", убеден е Маринин.

По думите му трябва да бъде прекратена експлоатацията на огромната и скъпа Международна космическа станция през 2020 година и всички сили и средства да бъдат насочени към Луната. Първото кацане на спътник трябва да бъде осъществено през 2030 година.

Маринин е на мнение, че парите и научните умове трябва да бъдат пренасочени още отсега в това направление. Необходимо е да се разработят бази, животоподдържащи системи с използването на лунни ресурси, а също подробно да се изучат лунните залежи, какво може да бъде използвано там в промишлени мащаби.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase