Снимка: Istock

Тънката талия е може би една от най-привлекателните черти на женското тяло от древни времена, та до наши дни. Можете ли да постигнете този идеал с няколко лесни стъпки? Защо не! Дори да не се сдобиете с талия като на Мерилин Монро, съветите, които ви предлагаме по-долу ще ви помогнат да приберете тази област на тялото и да я направите по-привлекателна. Ето и кои са те:

Яжте предимно цели непреработени растителни продукти

Независимо дали се застъпвате за изцяло растителна диета или не, практически всеки диетолог и лекар ще се съгласи, че не можете да сгрешите, ако напълните чинията си с цели, непреработени растения в естественото им състояние. Когато избирате какви видове растения да ядете, съсредоточете се върху тези, които са най-богати на хранителни вещества, но са с най-малко калории, такива, които са с добра калорийна плътност.

Какво е калорийна плътност?

Калорийната плътност е мярка за това колко калории има в дадено тегло храна, изразено като калории на килограм. Храни с по-високо съдържание на мазнини като авокадо, ядки и масло от ядки, въпреки че са здравословни – са сред най-калоричните растителни храни, което обяснява защо вероятно ще наддадете на тегло, ако ги ядете в излишък.

Зелените храни, като спанак и зеле са с много ниска калорийна плътност, така че ще трябва да изядете един тон от тях, за да натрупате килограми (всъщност те са толкова нискокалорични, че стомахът ви ще се напълни докрай с фибри, преди да можете да изядете прекалено много). Богатите на скорбяла растителни храни като картофи и тиква са някъде по средата – те засищат, но не са толкова калорични, колкото храните, богати на мазнини, така че всъщност можете да ядете доста от тях, без да наддавате на тегло.

Забравете какво сте мислили за въглехидратите, които ви правят дебели – наистина зависи от вида въглехидрати. Сладките картофи ще ви заситят, но ще ви помогнат да задържате теглото, докато преработените хлябове и тестени изделия вероятно ще доведат до наддаване на тегло. Страхотното при яденето на зеленчуци и плодове в естественото им състояние е, че те съдържат много фибри, но не и много калории.

Като насока вземете предвид, че зеленчуците съдържат около 60–195 калории на килограм, плодовете съдържат 140–420, зеленчуците, съдържащи скорбяла, като картофи, паста, ориз, ечемик и ямс съдържат 320–630, бобът и бобовите растения съдържат 310–780, захари като мед, кленов сироп, бяла трапезна захар съдържат 1200–1800, сухите зърнени храни като крекери, чипс и пуканки съдържат 1480–1760, явните мазнини като ядки, семена, авокадо съдържат 2400–3200, и накрая маслата съдържат цели 4000 калории на килограм.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase