Едновременно циркулират голям брой вируси, заболеваемостта се увеличава, а в края на месеца се очаква и пикът на грипа. Едновременно с него продължава да циркулира и COVID-19.

"И януари и февруари ще бъдат с доста голям брой случаи. Ковид-19 се кара по-тежко, защото е системно заболяване, но с годините SARS коронавирус доста се промени, облекчиха се симптомите. Вече се изкарва почти като грип с няколко дни вкъщи. Има уловка, защото Ковид засяга целия организъм, дава късни усложнения. Остана си коварно заболяване. Неглижира се регистрацията, а тя идва от това, че хората не се тестват, а трябва да го направят, защото лечението е различно", каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова пред Bulgaria ON AIR.

По думите й няма съществен натиск към болниците.

Специалистът уточни, че при грип е важно навреме да се приемат необходимите медикаменти, защото това блокира размножаването на вируса и стопира клиничната симптоматика.

По думите ѝ някои противовирусни медикаменти могат да се използват и превантивно с по-малка дозировка, когато около нас има болни от грип и имаме близък контакт.

Тя обясни и какви са усложненията след изкаран COVID-19.

"Ако постоим вкъщи, рискът от тях е по-малък. Поне седмица трябва да лежим, за да избегнем влошаването и късните усложнения. Късните усложнения са при всеки четвърти пациент и са свързани с нарушения на микроциркулацията, с микротромбози в съдовете и всеки орган може да даде такива усложнения. COVID-19 е отслабил интензивността си, но все още дава тревожност, безпокойство, безсъние и пневмонии", заяви д-р Христова.

Вижте целия разговор във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase