Снимка: pexels

Чували ли сте за емоционално хранене? Това е хранене, което възниква под въздействието на стрес (обикновено), но може да се случи, когато сме гневни, тъжни дори, както и когато сме щастливи. Чувстваме се напрегнати от дългия работен ден, имаме проблеми с партньора и намираме „спасение“ в обилното хранене. За съжаление, то носи редица рискове за здравето. Вижте защо не бива да му давате възможността да управлява живота ви.

Повишава се рискът от сърдечни заболявания

Когато се храним емоционално, обикновено приемаме големи количества нездравословни храни, съдържащи вредни мазнини, захар, което може да окаже негативно въздействие върху сърдечносъдовата система. Лошият холестерол се повишава, образуват се плаки в кръвоносните съдове, появява се хипертония. 

Застрашени сме от диабет

Още една причина да не се храним емоционално е, че продуктите, на които наблягаме, повишават риска от развитието на диабет. Когато сме тъжни, депресирани, менюто ни е съставено от обилно количество сладки лакомства, пакетирани храни, тестени изделия. Това предизвиква покачване на кръвната захар и инсулина. Ако емоционалното хранене стане навик и консумираме редовно нездравословни храни, тогава има вероятност да развием инсулинова резистентност, която може да премине в диабет.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase