Снимка: Bulgaria ON AIR

По данни на Световната здравна организация между 60 и 90 на сто от учениците имат кариеси, а около 50% от хората на възраст между 20-60 години ходят на зъболекар веднъж на 5 години.

Ключът към добрата дентална хигиена се крие в честата лична и професионална профилактика. Общоприет мит е, че профилактиката струва скъпо, уви тя излиза много по-евтино от едно закъсняло лечение. Това каза зъболекарят д-р Венцислав Стоев пред Bulgaria ON AIR.

"Голямата част от българите доказват, че думата профилактика е чужда дума и ходят на доктор само когато ги заболи. Проблемът на давещия се е проблем на самия даващ се, тъй като държавата не говори за профилактика. При редовна поддръжка, както лична, така и професионална, може да се спести до 80% от парите за възстановяване на здравето", категоричен бе Стоев.

Според него страхът у хората от лекарите и в частност зъболекари се поражда, тъй като родителите водят децата за първи път на лекар, едва когато подрастващите вече имат проблем и ги боли. Така детската психика свързва зъболекаря с болка и страх, поясни медикът.

"Не може да се забрани на едно дете да яде сладко, но веднага след това трябва да си измие зъбите или поне да си изплакне устата. От голямо значение е как мием зъбите си, а не каква е пастата и четката. Личният пример на родителите за дентална хигиена не е меродавен в повечето случаи, защото самите мама и татко не знаят как да поддържат устите си", отбеляза зъболекарят.

Поради тази причина д-р Стоев смята, че трябва много повече да се говори за хигиена и профилактика от медици и вещи в медицината пред малки деца и ученици.

За финал на разговора експертът в оралната хигиена развенча всякакви митове за родната медицина.

"Денталната медицина в България е на световно ниво. Няма нещо, което се прави навън и да не се прави и у нас. Имаме и качествено образование, и последен модел техника, тъй че бъдете спокойни", посочи д-р Венцислав Стоев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase