Reuters

В поредния ден от Европейската седмица на ваксинопрофилактиката, обръщаме внимание на високата ефективност на одобрените за употреба ваксини в Европа и вредата от разпространението на някои нелогични аргументи против употребата им. 

Един от основните проблеми водещ до недоверието към ваксините е тяхното приемане като даденост. Тежките пандемии и епидемии от миналия век сякаш са забравени от по-младите поколения, чийто единствен досег с опасни инфекциозни заболявания днес, за щастие, е чрез информация от интернет. Тази информация, обаче, не винаги е достоверна или е интерпретирана напълно погрешно.
 
За да се добие представа колко удивително изобретение са ваксините и колко успехи са постигнали в борбата със заразните болести, американския Център за превенция и борба с болестите (CDC) предоставя точна информация за броя заболели от някои опасни заболявания в рамките само на две десетилетия. Усреднения годишен брой на доказаните инфекции в периода 1990-1999 година е сравнен с броя заболели през 2010 година: едра шарка - 29 005 заболели ежегодно през 90-те години спрямо 0 през 2010; дифтерия - 21 053 спрямо 0 през 2010; коклюш - 200 752 спрямо 21 291; рубеола - 47 754 годишни случая спрямо 6 през 2010; детски паралич - 16 316 спрямо 0 през 2010 и не на последно място: морбили - 530 217 спрямо 61 през 2010 година.
 
Резкият спад на инфекции и почти пълното изчезване сред населението на някои щамове, които ги причиняват не са естествени процеси, а доказателство, че ваксинопрофилактиката действително работи. Видимата ефективност на ваксините, обаче, не е достатъчна за хора, които са наплашени от пропагандьорите на крайните алтернативно-медицински практики. 
 
Широко разпространено е мнението, че самите ваксини разболяват човека, на когото са поставени. Макар често срещана странична реакция да е повишаване на телесната температура след поставяне на защитния препарат, не е възможно от него да се развие инфекцията на патогена. В съвременните имунизационни препарати се използват живи, но многократно отслабени бактерии, неспособни да се делят или напълно инактивирани бактерии, а най-често са достатъчни само части от разрушената им бактериална стена - те се използват от имунната система на човека за да разпознаят по биохимичен път нашественика, без той да представлява опасност за тялото.
 
Щом имунната система влезе в досег с някой от тези типове микробни препарати, тя е способна не само да ги разпознае, но и да ги запамети - при последващ контакт с тях може да реагира изключително бързо и да предотврати разпространението и разможаването им в тялото, като по този начин се избягва развитие на инфекциозната заболяване - добива се имунитет.
 
Ефективността на васкинопрофилактиката има и странен ефект върху човешкото съзнание. Цитираните успехи от САЩ, където е постигнато от 90% до 100%-ово понижение на годишния брой заболели през последните десетилетия са добър пример: голяма част от поддръжниците на антиимунизационните заболявания заемат позицията, че щом заболявания като детския паралич не са били срещани от години, значи няма причина да ваксинират децата си срещу тях.

Още за ефективността на ваксините може да прочетет в Puls.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase