Reuters
При захарния диабет е налице нарушение във въглехидратната обмяна, в резултат на което настъпва болестно повишаване на кръвната захар. Всеки диабетик знае, че лекувайки се с инсулин или таблетки, се постига намаляване на нивата ѝ. 
 
Често обаче пациентите със захарен диабет тип 2 имат придружаващи заболявания, като затлъстяване, дислипидемия и артериална хипертония, които също изискват лечение, системно проследяване и контролиране. В комбинация те оформят картината на т.нар метаболитен синдром, който преди години се срещаше в литературата, като „смъртоносен квартет”.
 
Задача на всеки пациент с установен захарен диабет тип 2 е да направи промяна в стила си на живот, т.е. хранителни навици, двигателна активност и да спре тютюнопушенето. 
 
Изграждането на правилен хранителен режим е много важно в компексното лечение на захарния диабет. Той трябва да включва поне 3-кратно хранене, богато разнообразие от хранителни продукти с максимално ограничаване консумацията на прости въглехидрати (например торти, вафли, шоколад, сладки газирани напитки и др.).
 
Според съвременните препоръки за хранителния режим при захарен диабет въглехидратите трябва да осигурят 55-60 % от внасяните с храната калории, мазнините – до 30 %, а белтъците - 15-18 %. Препоръчва се плодовете и зеленчуците да заемат над 200 г от дневния калориен прием. Дневно да се приемат около 35-40 г фибри и то от пълнозърнести продукти. Уместно е да се ограничи приемът на мазнини от животински произход, като за предпочитане са растителните полиненаситени или мононенаситени мазнини. 
 
Препоръките са до 1 месно хранене дневно, предимно консумиране на чисти, немазни меса – основно морска риба и пиле. Употребата на алкохол да е до 1 питие за жените и 2 питиета за мъжете.
 
За постигането на редукция на тегло правилният хранителен режим върви неизменно ръка за ръка и с интензивната физическа активност.

Още за живота със захарен диабет може да прочетете в Puls.bg 
 
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase