Reuters

Инфекцията е състояние на заразеност, при която даден микроогранизъм е попаднал в макроорганизма, в условията на външната среда. 

Инфекциите в устната кухина биват няколко вида:
 
Бактериални;
Гъбични инфекции;
Вирусни инфекции;
HIV—инфекции.
 
Децата са по-силно предразположени към инфекции в сравнение с възрастния човек. Това се дължи на редица особености на оралната лигавица в детската възраст. За нея са характерни: фин епител, по-тънка съединителна тъкан, по-тънка, по-рехава, по-пропусклива и слабодиференцирана базална мембрана.
 
В оралната лигавица се наблюдава усилена васкуларизация с изобилие от капиляри, по-голяма степен на митотична активност. Ранимостта на оралната лигавица е по-голяма, но за сметка на това епителизацията (зарастването) й протича много по-бързо от нормалното. Всички тези фактори благоприятстват навлизането и развитието на микроорганизмите в детския организъм, особено в съчетание с отслабена имунна защита.
 
Имунната система на кърмачето се изгражда на базата на пасивния имунитет, предаден от майката и минималната начална собствена имунологична реактивност.
 
Острите вирусни инфекции с прояви в устната кухина имат сходни черти, най-често се проявяват под формата на множество везикули или руптурирали малки язвички, неспецифичен налеп по езика. Налице са температура, неразположение, мускулна слабост, оплаквания от горните дихателни пътища, липса на апетит. Най-често срещаните вирусни инфекции с проява в устната кухина са тези, причинени от вирусите от групата на Herpesviridae.
 
При децата най-честите инфекции в устната кухина са: 
 
Херпес симплекс тип 1;
Варицела-Зостер вирус;
Epstein-Barr вирус;
Цитомегаловирус.
 
Как да се справите с херпесите по устата на детето прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase