Източник: Reuters архив

 Карциномът на вулвата е сравнително рядък – 3-5 % от гениталните карциноми.

 
Средната възраст на заболелите е 65 години: само 5% от пациентките са във възрастта преди менопаузата.
 
Етиология
 
В около половината от случаите вулварната карцинома се предшества години наред от предракови изменения (VIN) или от вулварни дистрофии (предимно LSA). Смята се, че част от случаите са причинени от хронична интеграционна инфекция с високо онкогенни щамове на HPV – самостоятелно или в комбинация с HSV-2 инфекция.
 
Клинична картина
 
Карциномът най-често се изявява под формата на малко, мокрещо, нелекуващо се, понякога болезнено нараняване на кожата. Тъй като обаче най-често цялата област на вулвата и влагалището са влажни, началният стадий обикновено не се забелязва. В началото еволюцията на карциномата е бавна, продължава с месеци. В даден момент обаче туморът много бързо метастазира в регионалните на вулвата лимфни възли: феморални, ингвинални и илиачни. По съседство процесът може да инфилтрира уретрата, влагалището, пикочния мехур и ректума. Субективно в близо половината от случаите има вулварен сърбеж.
 
Вулварната карцинома еволюира през 4 клинични стадия:
 
I. Стадий – Тумор или язва, ограничени във вулвата, с най-голям диаметър 2 см. Ингвиналните лимфни възли са или неувеличени, или увеличени, но подвижни по отношение на подлежащата тъкан.
 
II. Стадий – Тумор, ограничен във вулвата, с диаметър по-голям от 2cm. Лимфни възли – както при стадий I.
Продължението на темата четете на Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase