Снимка: freeimages

Рубеолата е една от най-опасните шарки по време на бременността. Вирусът, който я причинява преминава през плацентата и прониква в плода. Ето защо в ранните етапи на бременността рубеолата е изключително опасна поради огромния риск от вродени дефекти.

Рубеолата се причинява от вирусна инфекция, позната още като дребна шарка. Обривите, които се появяват няколко дни след заразяването, наподобяват тези при морбили и скарлатина, но самото заболяване няма общо с тях.

Какво точно представлява рубеолата?

Вирусът на рубеола се разпространява чрез директен контакт с болен. Предаването му става по въздушно-капков път като се счита за слабо заразен. Въпреки това рискът за бременните жени е висок. Обмяната на течности и секрети с болен почти задължително води до заразяване, освен ако нямате вече изграден имунитет.
Ако се заразите през първите три месеца от бременността, бебето ви е подложено на изключително сериозен риск от вродени дефекти.

Какви са симптомите на рубеола?

Симптомите на рубеолата силно наподобяват тези при обикновен грип – главоболие, треска, болки в ставите, зачервени очи, отпадналост, обрив. Именно обривът е ключов в разпознаването на заболяването.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase