Снимка: Архив Reuters

Четири групи вредни храни ще бъдат обложени с новия данък "Обществено здраве", съобщиха на пресконференция министърът на спорта Красен Кралев и министърът на здравеопазването Петър Москов.

Моделът е взет от Унгария и по думите на Москов е доказано работещ.

Първата група са храни със съдържание на частично хидрогенирано растително масло над 0,5 грама на 100 грама продукт – например маргарин и в имитиращи продукти с мляко.

Храните със сол над 1 грама на 100 продукт са втората група – например чипс и снакс на базата на картофи и зърнени култури. Сухите супи и бульони ще се облагат при сол над 0,7 г на 100 г продукт. Данъкът ще засяга майонезени и други сосове при сол над 1,3 г/100 г продукт.

Третата група са напитките с кофеин над 24 мг/100 мл или таурин над 100 мг/100 мл - например енергийните напитки. Ще се облагат и енергийните шотове, алкохолните напитки с добавен кофеин и таурин.

Четвъртата група са храните с добавена захар, например шоколад и бонбони със захари над 40 мг/100 грама. Бонбоните без шоколад и сладоледът ще се облагат, ако съдържат над 25 г захар на 100 г, както и натуралните сокове ако имат под 40% натурално съдържание.

Няма да се облагат хляб, месо и месни продукти, мляко, сирене, кашкавал и масло, сокове с плод над 40%, кафе и чай, продукти с какао над 40%, конфитюр и желе екстра качество, мед.

Данъкът не е с единна ставка. Москов показа таблица, според която например заради съдържанието на захар безалкохолните и енергийните напитки, както и шоколадът ще се облагат с 43 ст. съответно на литър или килограм, а тестените изделия с 81 ст./кг.

Пресолените продукти и енергийните напитки с кофеин и таурин ще се облагат с 1,55 лв./кг, съответно на литър. Най-висока е ставката за маргарините – 3,10 лв./кг.

Ако един продукт е с много захар, сол и маргарин и трите ставки ще се събират. Така пакет бисквити от 150 гр ще поскъпне с 97 ст., ако се обложи с три ставки, а енергийна напитка от 250 мл – с 59 ст., ако съдържа големи количества захар и кофеин.

Порция 300 гр пържени картофи ще поскъпне с 1,12 лв., ако мазнината е маргарин, и без облагане, ако се ползва олио.

"Днес започваме битка и тя няма да е лесна. Знам за струпания финансов и лобистки ресурс срещу този закон, не мислете, че сме наивници на средна възраст", заяви Петър Москов по адрес на анализатори и експерти, които се изказват срещу данък "вредни храни".

"Тук е мястото на всеки родител да избере на коя страна застава – здравето на децата ни срещу желанието на определени лобисти да няма промяна. Начинът е да извървим този път заедно, за да имаме по-дълъг живот. Смъртността на българите в активна възраст е с 50% по-висока от средното в Европа. С тези данни само идиот би спорил“, каза здравният министър, който разясни подробно на база данни на СЗО и други изследвания защо храните с високо съдържание на сол, захар, кофеин и маргарини са вредни.

Москов допълни, че хората, които умират от сърдечно-съдови заболявания, плащат данъци и от тези данъци лобистите се хранят.

Красен Кралев разясни по какъв начин ще се харчат събраните от данъка пари. Засега прогнозата е за 150 млн. лв. приходи годишно.

Той посочи, че в близо 700 училища спортната инфраструктура не отговаря на елементарни стандарти. 20% от събраните с данъка средства ще отидат за обновяване на физкултурните салони в училищата, 20% за подобряване на храненето там, 60% за превенция и профилактика на хронични и заразни заболявания, включително диабет.

Ако програмата се реализира, за 4-5 години проблемът със спортната база в училищата може да бъде решен. Средствата ще се изразходват под надзора на обществен съвет, с участието на лекари и общините, обеща той.

Москов заяви, че целта на новото облагане е децата да изградят различни хранителни и спортни навици, както и да се намалят сърдечно-съдовите заболявания.

„Това е косвен данък, който облага потреблението на храни, които не са основни. Данъкът е еднофазен – ще има еднократно облагане при пускане на продукта на пазара. Той дава равнопоставеност за всички производители и доставчици“, обясни здравният министър.

Здравният министър допълни, че данъкът ще насърчи потребителите да си променят навиците, а производителите – рецептите.

Относно вредата от облаганите храни той посочи, че повишават риска от сърдечно-съдови заболявания, повишено кръвно налягане, рак на гърдата, на простатата, инсулинова резистентност и др. Приемът на големи количества енергийни напитки при подрастващите пък повлиява категорично костната минарлизация и растежа, а България е на второ място след Холандия по употреба на енергийни напитки от деца.

Москов каза още, че българинът консумира средно по 8 грама сол на ден при препоръка от СЗО за 5 грама.

Той има още едно предложение – предлага се с допълнение в Закона за радио и телевизия да се уточни какво не може да се рекламира в детски предавания.

„Няма начин този данък да не работи“, заяви Красен Кралев. Според него рекламните бюджети няма да пострадат, защото компаниите ще инвестират в това да докажат, че продуктите им отговарят на изискванията.

Данъкът е консултиран с Министерството на финансите, които са дали препоръки по отделни текстове. РЗИ е контролният орган за съдържанието на продукта. Ще се изисква контрол в лицензирани лаборатории. Контролът ще бъде тежък и ефективен, закани се здравният министър.

Москов очаква близо 30% спад на потреблението на доказано вредни храни, както по думите му се е случило в Унгария.

Публичното обсъждане на данъка започва от утре. Още не е ясно кога ще влезе в сила, възможно е да има отлагателен период, за да се приспособят производителите.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase