Снимка: Reuters, архив

България посрещна утрото на 6-ти март в зимна приказка. Тази картина смени предхождащите няколко слънчеви дни и изглежда ще се запази през следващите денонощия. Студът често е набеждаван като съюзник на редица болести. Все пак, в живота едва ли има нещо, което да е изцяло вредно за здравето, и, в този ред на мисли, студеното време също може да бъде посрещнато с усмивка!

Ниските температури на околния въздух ускоряват метаболизма и топлопродукцията в човешкото тяло. Това е компенсаторен механизъм, насочен към запазване на температурната хомеостаза. Ускореният метаболизъм е краен ефект на регулаторна верига, стартирала от студовите рецептори в кожата.
 
От друга страна, студеният въздух е наситен с повече кислород. Най-чувствителният огран към съдържанието на кислород във въздуха е мозъкът, в частност кората, която е еволюционно най-младата структура. По-големият приток на кислород стимулира мозъчните процеси и излизането на студено има събуждащ ефект.
 
Събуждащият ефект на студа се опосредства и по друга линия. Температурата на околната среда се регистрира от кожните студови рецептори. Информацията от тях се предава до гръбначния мозък и по него тя достига до висшите звена на централната нервна система.
 
Как студът активира мозъка вижте на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase