Източник: Reuters

Съставки на препарати за почистване на дома влияят на фертилитета ни, става ясно от статия в сп. Reproductive Technology.

Научният екип на д-р Тери Хрубек от Колежа по ветеринарна медицина Вирджиния-Мериленд установява, че алкил диметил бензалкониев хлорид (ADBAC) и дидецил диметил амониев хлорид (DDAC) определено са вещества, които водят до ограничено поколение след опитни животни.

На тези два химикала сме изложени ежедневно, тъй като те са основни активни вещества в продуктите за почистване на дома, дезинфектанти, антибактериални средства за почистване на ръцете, омекотители и дори консерванти в козметиката.

Д-р Хрубек е провокирана да проведе изследването след като забелязва, че възпроизводителните способности на лабораторните животни спадат, когато персоналът се докосва до тях след измиване на ръцете с дезинфектанти, съдържащи двата химикала. Тя предприема изследването, за да проследи до каква степен конкретните съставки в битовата химия, биха могли да влияят на оплодителните им способности.

От изследването й се установява, че женските изложени на двата химикала забременяват много по-късно от останалите и раждат много по-малко бебета. Нещо повече, 40% от тях умират в късна бременност или по време на раждането.

Учените смятат, че след като тези химикали влияят на животните, те ще имат неблагоприятен ефект и върху човешкия организъм и тъй като човешката популация е изложена на тях вече от десетилетия може да се предположи, че една от причините за растящото число на стерилитет сред населението се дължи на употребата на токсични препарати в бита.

Още факти за влиянието на околната среда върху човека можете да разберете в рубриката $Еко среда$ на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase