Източник: Reuters

- Д-р Велчева, какво представлява инфекциозната мононуклеоза и защо я наричан "болестта на целувката"?

Инфекциозната мононуклеоза, наричана още жлезна треска, е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от Епщайн-Бар вируса (EBV).

EBV принадлежи към групата на херпесните вируси. Освен инфекциозна мононуклеоза, този вирус се асоциира и безспорно е доказана връзката му с други заболявания и състояния - EBV хепатит, назофарингеален карцином, лимфом на Бъркит, синдром на хроничната умора и др.

От друга страна в около 90% от случаите инфекциозната мононуклеоза се причинява от ЕВV, а в останалите случаи причинител е цитомегаловирус, смесена инфекция от двата вируса, или мононуклеозата остава с неизяснена етиология.

Инкубационния период на заболяването е от 1 до 3 седмици. Заразяването става по въздушно-капков път, при близък контакт със заразения човек - затова се нарича още „болест на целувките“.

Боледуват предимно юноши и млади хора най-често във възрастовия диапазон между 15 и 20 годишна възраст.

В началото мононуклеозата започва с неспецифични симптоми като отпадналост, безапетитие, повишаване на температурата. Възможно е да се появи бързопреходен макулоподобен петнист обрив, което налага изключване на другите обривни инфекции.

Кардинален симптом са увеличените лимфни възли, най-често шийни, тилни и задушни.

Лимфните възли са уголемени, болезнени, оточни и достигат големина до 2-3 см. Отокът и възпалението на коремните лимфни възли протича със силна коремна болка, която може да симулира апендицит.

Третият основен симптом след фебрилитета и лимфаденопатията е ангината. Гърлото е силно болезнено, дишането и преглъщането са затруднени, появяват се фибринозни и гнойни налепи. Често се ангажира черния дроб и слезката - и двата органа се увеличават, има тежест в корема, а понякога се появява и иктер.

Ако заразяването с ЕВV стане в ранна детска възраст, инфекцията може да протече напълно безсимптомно, леко, или изолирано с някои от основните симптоми. Например само с ангина. Така тази субклинична инфекция остава недиагностицирана и само серологичното изследване след време показва, че въпросният индивид е имал среща с вируса.

Още за лабораторната диагностика на инфекциозната мононуклеоза можете да прочетете в Puls.bg.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase